Wybuch Etny na Sycylii

Reklama

pon., 12/14/2020 - 18:27 -- MagdalenaL

Po trzech latach ciszy swą aktywność wznowił czynny stratowulkan, leżący na wschodnim wybrzeżu Sycylii. W całym regionie odnotowano do tej pory 17 wstrząsów sejsmicznych. Etna wypuściła w powietrze fontanny lawy i smugi gęstego popiołu.

Usytuowana między płytami tektonicznymi Eurazji i Afryki, a także uskoku między płytą afrykańską i jońską, Etna wybucha od czasu do czasu. Ostatnia poważniejsza erupcja miała miejsce w marcu 2017 roku. Rannych zostało wówczas 10 osób, wśród nich reporterzy BBC.

Tegoroczna erupcja miała miejsce w niedzielę 13 grudnia. Nim nadszedł pierwszy wybuch, zarejestrowano trzęsienie ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera. Niedługo po tym z wulkanu trysnęła lawa i uniosły się kłęby drapiącego dymu.

Wulkan ciągle wybucha

Chociaż wstrząsy znacznie osłabły, to nadal osiągają wartości wyższe od typowych dla tego regionu, średnich poziomów. Etna nadal drży. Jej aktywność sejsmiczna jest stale rejestrowana i nadal wzmożona, co oznacza, że wulkan wciąż może uraczyć nas eksplozją, jednak na razie jest za wcześnie na takie spekulacje.

Jak podaje Catania Today, wybuch widać było nawet z kontynentalnej części Włoch.

Do sieci trafiło wiele zdjęć i nagrań. Najwięcej z nich można znaleźć na Twitterze pod hasztagiem #etna

Etna to najwyższy i największy wulkan w Europie

Etna rozciąga się na co najmniej 1250 km². Wulkan zaczął się kształtować ok. 500 tys. lat temu. Jej aktualna wysokość to ok. 3340 m n.p.m. (aktywność wulkanu powoduje zmiany). Od 1987 roku część obszarów Etny chroniona jest poprzez Park Regionalny Etna. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z ok. 1500 roku p.n.e. W ciągu ponad 3500 lat odnotowano około 200 wybuchów Etny.

Tegoroczna wzmożona aktywność wulkanu nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Sycylii.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

podroze.onet.pl wikipedia.org/wiki/Etna twitter.com/GuyThatFly

Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama