Współpraca: Numer jeden armii amerykańskiej w Maroku

Reklama

czw., 08/05/2021 - 12:44 -- MagdalenaL

Został on przyjęty przez ministra właściwego do spraw administracji obrony narodowej oraz Generalnego Inspektora FAR.

Maroko i USA postanowiły wzmocnić swoją współpracę w dziedzinie wojskowości. W tym celu generał armii James C. McConville, szef sztabu armii Stanów Zjednoczonych, został przyjęty w poniedziałek w Rabacie odpowiednio przez ministra delegata przy szefie rządu, odpowiedzialnego za administrację obrony narodowej i generała porucznika, inspektora generalnego Królewskich Sił Zbrojnych (FAR), zgodnie z instrukcjami królewskimi. Komunikat Sztabu Generalnego FAR informuje, że w wykonaniu królewskich instrukcji, Abdeltif Loudyi, Minister Delegat przy Szefie Rządu, odpowiedzialny za Administrację Obrony Narodowej, przyjął w poniedziałek w siedzibie tej administracji generała armii Jamesa C. McConville'a, Szefa Sztabu Armii Stanów Zjednoczonych, z wizytą roboczą w Królestwie.

Obaj oficjele wyrazili zadowolenie z gęstości, trwałości i doskonałości dwustronnych relacji współpracy, poprzez szkolenia i wymianę doświadczeń oraz regularne przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń, w szczególności ćwiczenia "African Lion 2021", którego 17. edycja jest najlepszą konkretyzacją wysokiego poziomu interoperacyjności osiągniętego przez siły obu krajów. W tym względzie Loudyi podkreślił stałe zaangażowanie i wielowymiarową strategię prowadzoną przez Królestwo i podyktowaną dalekowzroczną wizją Jego Królewskiej Mości w zakresie zarządzania wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem, kryzysem migracyjnym i pandemią Covid-19, jak podało to samo źródło.

Tego samego dnia i na polecenie Jego Królewskiej Mości Króla, Najwyższego Przywódcy i Szefa Sztabu Generalnego Królewskich Sił Zbrojnych, Generał Porucznik, Inspektor Generalny FAR, przyjął w Sztabie Generalnym FAR w Rabacie, Generała Armii Jamesa C. McConville’a, Szefa Sztabu Armii Stanów Zjednoczonych, na czele delegacji wojskowej. Potwierdzając swoje zaangażowanie w realizację zasad i celów marokańsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, obaj wojskowi przeanalizowali możliwości dalszego rozwoju osi współpracy wojskowej, głównie w zakresie szkoleń, połączonych ćwiczeń, jak również wymiany doświadczeń i wiedzy między Królewskimi Siłami Zbrojnymi a amerykańskimi siłami zbrojnymi.

Współpraca strategiczna między Królestwem Maroka a Stanami Zjednoczonymi Ameryki została uwieńczona, w październiku 2020 roku, podpisaniem protokołu ustaleń, w którym nakreślono dziesięcioletni plan działania "2020-2030", mającą na celu konsolidację stosunków dwustronnych w dziedzinie obrony, podsumowano w oświadczeniu.

Autor: 
ALM tłum. Olga Kij
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama