Wolfsburg: niemiecka stolica burz

Reklama

pon., 08/02/2021 - 13:11 -- MagdalenaL

zdjęcie: oto: A9999 Db Martin Angelstein/ dpa

Na północy i całkiem na południu Niemiec w 2020 roku naliczono najwięcej uderzeń piorunów – rekord należy do Wolfsburga.

Wolfburg jest stolicą Niemiec - przynajmniej jeśli chodzi o liczbę piorunów, które tu uderzyły 5,8 uderzenia na kilometr kwadratowy, takie było wyliczenie dla ubiegłego roku. To więcej niż w każdym innym mieście, czy powiecie, jak wynika z pomiarów i informacji na temat burz wykonanych przez Siemens. Naukowcy mówią o pewnym trendzie. Miejsca nr 2 i 3 to miasto Kedmpten i powiat Miesbach w Bawarii, z kolejno 5,1 i 4,7 uderzeń na km. kwadratowy.

Kierownik służb informacyjnych dotyczących burz firmy Siemens, Stephan Thern, mówi, że zadziwiający jest fakt, iż fronty burzowe w 2020 roku przechodziły przez północ i południe kraju, omijając właściwie Niemcy Środkowe. To, że najwięcej piorunów uderzyło na północy, to coś, co obserwujemy dopiero w ostatnich latach.

Dzień, w którym uderzyło najwięcej piorunów to 13.06.2020, ponad 89 tys. uderzeń. Jako uderzenie liczone jest uderzenie w obiekt, bądź w ziemię, w statystykach nie są ujęte wyładowania w chmurach.

W sumie na terenie całych Niemczech w roku ubiegłym doszło do 400 tys. uderzeń, ponad 21 proc. więcej w porównaniu do 2019, który jednak zaliczony był jako rok o szczególnie niskiej liczbie wyładowań.  Dla porównania w 2007 odnotowano ponad milion uderzeń. Ubiegły rok był jednak zbyt suchy, żeby osiągnąć takie wyniki. Komórki burzowe tworzą się przy wysokich temperaturach i wilgotności. W tym roku pogoda jest znowu bogatsza w wyładowania atmosferyczne. Do północy 27.07 naliczono prawie tyle wyładowań ile w całym 2020.

Niemieckie ubezpieczalnie naliczyły w roku 2020 prawie 200 tys. zgłoszonych szkód powstałych w wyniku uderzeń pioruna. Jest to najmniej od wprowadzenia takich statystyk  w roku 1998. Jednak powstałe zniszczenia o wartości średnio 1300 Euro, są tak wysokie jak jeszcze nigdy, a to przez coraz lepsze i droższe techniczne wyposażenie domów i gospodarstw domowych. Suma wypłaconych odszkodowań wzrosła od 2019 do 260 mln Euro.

Autor: 
Tłum. Marta Rzany
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama