Włochy otwierają „Maksiproces” przeciwko syndykatowi przestępczości zorganizowanej „Ndràngheta”

Reklama

śr., 01/13/2021 - 20:25 -- MagdalenaL

Jeden z największych procesów o przestępczość zorganizowanej w historii Włoch rozpoczął się w środę przeciwko „Ndràngheta". Ponad 500 pozwanych przyjmie oskarżenie dotyczące morderstwa, handlu narkotykami, wymuszania i „prania pieniędzy".

 

Na tę okazję w południowym regionie Kalabrii, gdzie działa organizacja mafijna, zbudowano salę sądową o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Jej powierzchnia wynosiła 3000 metrów kwadratowych, gdzie powstały również klatki dla oskarżonych.
 

Uważa się, że Ndrangheta jest najbogatszą organizacją przestępczą na świecie ze względu na międzynarodowy handel narkotykami. Jest również obecny w innych krajach, nie tylko we Włoszech.
Po długim śledztwie, prawie wszyscy oskarżeni zostali aresztowani w grudniu 2019 roku.

Szacuje się, że proces potrwa co najmniej rok, a nawet dłużej. Obejmie ponad 900 świadków oskarżenia oraz bezprecedensową liczbę współpracowników. W sprawie pracuje 600 prawników.
Śledztwo dotyczyło rodziny Mancuso, która stanowi potężną część rozrastającej się mafii. Zeznawać ma syn jednego z szefów mafii.

„Myślę, że to pierwszy raz, kiedy syn szefa zdecydował się zwrócić przeciwko ojcu w ndranghecie i jest kluczowym świadectwem w tym procesie” - powiedział profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Federico Varese.

Autor: 
Tłum. Oliwia Starzyńska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama