Wirginia znosi karę śmierci

Reklama

śr., 02/24/2021 - 17:05 -- MagdalenaL

W amerykańskim stanie Wirginia zniesiono karę śmierci. Zarówno Senat Wirginii, jak i lokalna Izba Reprezentantów zagłosowała za zniesieniem. „To ważny krok naprzód ku sprawiedliwemu i rozsądnemu prawu karnemu”, powiedział gubernator Ralph Northam, który jeszcze nie podpisał się pod decyzją. 

 

Wirginia to stan, w którym wykonano najwięcej wyroków śmierci: 113 od 1976 roku. Ostatnia egzekucja miała miejsce w roku 2017 - Wiliiam Morva otrzymał śmiertelny zastrzyk, po tym jak zastrzelił szeryfa i szpitalnego strażnika. 

„Naszedł czas, abyśmy położyli kres tej «machinie śmierci»”, głosi zbiorowe oświadczenie gubernatora i parlamentarzystów. „Kara śmierci to niesprawiedliwe i nieskuteczne narzędzie.” 

Spośród pięćdziesięciu stanów Ameryki Wirginia stała się dwudziestym trzecim, w którym zniesiono karę śmierci. W całej Ameryce ostatnimi czasy wykonuje się o wiele mniej wyroków śmierci, głównie przez zmieniającą się opinię publiczną. W zeszłym roku dokonano egzekucji siedemnastu osób. Obecny prezydent USA Joe Biden jest przeciwny karze śmierci. 

 

Autor: 
tłum: Anna Polny
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama