Wielka Brytania: Podjęto kroki prawne związane z zasadami dotyczącymi kwarantanny w hotelach

Reklama

wt., 09/14/2021 - 11:49 -- MagdalenaL

Fot. Getty Images

Firma prawnicza reprezentująca podróżnych pozwała brytyjski rząd do sądu za panujące w Zjednoczonym Królestwie zasady dotyczące kwarantanny w hotelach.

Pasażerowie powracający z krajów znajdujących się na czerwonej liście muszą spędzić 11 nocy na kwarantannie w hotelu, nawet jeśli są w pełni zaszczepieni i wynik ich testu na COVID był negatywny.

Londyńska firma PGMBM oświadczyła, że zaapelowała o ponowne rozpatrzenie tych zasad przez sąd, ale rząd odmówił.

Koszt pobytu w hotelu, w którym odbywa się kwarantanny, wynosi obecnie 2 285 funtów.

Na czerwonej liście znajduje się obecnie ponad 60 państw, w tym Turcja, Meksyk, Kenia i wiele krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Inne europejskie państwa, w których istnieje obowiązek kwarantanny obejmujący zamknięcie w hotelu – Irlandia i Norwegia – wprowadziły poprawki do programu tak, by w pełni zaszczepieni podróżujący zostali wyłączeni z obowiązkowej kwarantanny.

Gdyby wniosek PGMBM okazał się skuteczny, w pełni zaszczepieni podróżni nie musieli już odbywać kwarantanny w hotelu, ale rząd mógłby także zostać zmuszony do zwrotu kosztów wszystkim osobom, które mimo szczepień były zobowiązane do pobytu w tych miejscach.

Szacuje się, że od wejścia w życie tej zasady w lutym tego roku odbywać kwarantannę w hotelu zmuszonych było ponad 100 tys. osób.

PGMBM oświadczyło, że wnosi do sądu sprawę, w której reprezentuje „wielu” klientów. Firma opisała zasady jako „bezprawne pozbawienie wolności”, które stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka.

PGMBM obecnie zwraca się do wszystkich osób zmuszonych do odbycia kwarantanny w hotelu, by podały swoje dane i pomogły stworzyć pozew zbiorowy mający na celu zmuszenie rządu do zmiany zasad.

Ozgur Akyuz, jeden z klientów firmy, kierowca autobusu z Hackney, opowiada, że jego ciężarna żona i trzyletnia córka zaraziły się COVID-em podczas pobytu na kwarantannie w hotelu dwa tygodnie temu.

– Zostały umieszczone w hotelu niedaleko Heathrow, był zarośnięty brudem. Żona płakała cały dzień – powiedział.

– W pokoju widziała szczura i ciągle podawano jej bekon i kiełbasę, chociaż powiedziała im, że nie je wieprzowiny.

– Skończyło się tak, że gotowałem jedzenie w domu, by je do niej zawieźć. Kupiłem też pułapkę na szczury ze sklepu budowlanego, by ją uspokoić, bo hotel nie zrobił nic.

Akyuz mówi, że wyniki testów jego żony i córki okazały się pozytywne trzeciego dnia kwarantanny, mimo że przy wyjeździe z Turcji były one negatywne.

– Mogły wrócić do domu po 10 dniach, ale wtedy ja zaraziłem się od nich COVID-em. Więc wszyscy go mieliśmy. Gdyby wróciła na kwarantannę do domu, jest szansa, że nikt z nas by się nie zaraził.

Rząd stwierdził, że podjął „zdecydowane kroki”, by chronić kraj, wliczając w to system kwarantanny. Stwierdził, że inne kraje świata podjęły podobne działania.

To druga sprawa dotycząca kwarantanny w hotelu, którą PGMBM wnosi do sądu. Pierwsza dotyczyła trudności finansowych, w jej wyniku rząd zaproponował osobom w trudnej sytuacji materialnej opcję zapłaty w 12 miesięcznych ratach.

Autor: 
Tłum.: Ewa Ludera
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama