Wielka Brytania decyduje się nie szczepić większości osób poniżej 18 roku życia przeciwko COVID-19

Reklama

śr., 07/21/2021 - 19:43 -- MagdalenaL

Zdjęcie: AP Photo/Matt Dunham

Rząd brytyjski postanowił nie szczepić większości dzieci i nastolatków przeciwko wirusowi COVID-19 do czasu uzyskania większej ilości danych na temat bezpieczeństwa tych szczepionek.

Dzieci w wieku do 12 lat z ciężkimi upośledzeniami neurologicznymi, zespołem Downa, immunosupresją oraz wielokrotnymi lub poważnymi trudnościami w uczeniu się, a także te, które są domownikami osób z immunosupresją, będą mogły być zaszczepione - poinformował rząd w poniedziałek.

Decyzja o wstrzymaniu szczepień dla większości osób poniżej 18 roku życia została podjęta na podstawie rekomendacji eksperckiego panelu doradczego. Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) powiedział, że korzyści zdrowotne wynikające z powszechnych szczepień nie przewyższają ryzyka dla większości młodych ludzi, którzy zazwyczaj cierpią tylko na łagodne objawy wirusa.

„Do czasu, gdy więcej danych dotyczących bezpieczeństwa będzie dostępnych i oszacowanych, preferowane jest podejście ostrożnościowe", powiedział JCVI w oświadczeniu.

Sekretarz Zdrowia Sajid Javid powiedział w oświadczeniu, że „na ten moment dzisiejsza porada nie zaleca szczepienia osób poniżej 18 roku życia bez podstawowych warunków zdrowotnych".

„Ale JCVI będzie nadal przeglądać nowe dane i rozważać, czy zalecić szczepienie osób poniżej 18 roku życia bez podstawowych warunków zdrowotnych w przyszłym terminie".

Decyzja o nieszczepieniu większości młodych ludzi stawia Zjednoczone Królestwo w sprzeczności z Francją i kilkoma innymi krajami europejskimi, które zdecydowały się zaszczepić nastolatków w wieku 12 lat.

Wśród setek ludzi w paryskim centrum szczepień w piątek, wielu było nastolatków z rodzicami. Francuski rząd ogłosił w zeszłym tygodniu, że jesienią planuje zorganizować akcje szczepień w gimnazjach, liceach i na uniwersytetach.

W Wielkiej Brytanii dzieci i nastolatki, które kwalifikują się do szczepienia, otrzymają szczepionkę Pfizer/BioNTech, jedyną, którą brytyjscy regulatorzy dopuścili do stosowania u osób poniżej 18 roku życia. Uniwersytet w Oksfordzie nadal prowadzi badania nad bezpieczeństwem i skutecznością u dzieci szczepionki opracowanej wspólnie z firmą AstraZeneca.

Oprócz medycznych i naukowych wątpliwości dotyczących stosowania szczepionki na COVID-19 u nastolatków, wielu ekspertów ds. zdrowia publicznego kwestionuje moralność szczepienia dzieci z grup niskiego ryzyka w czasach, gdy wielu najbardziej narażonych ludzi na świecie nadal nie ma dostępu do szczepionek.

Profesor Andrew Pollard, który odegrał kluczową rolę w opracowaniu szczepionki AstraZeneca, powiedział komisji nauki i technologii Parlamentu w zeszłym miesiącu, że podatni na choroby dorośli wszędzie powinni mieć pierwszeństwo przed dziećmi.

„Chodzi o starszych dorosłych, tych z innymi problemami zdrowotnymi i pracowników służby zdrowia, którzy się nimi opiekują, którzy absolutnie muszą być traktowani priorytetowo", powiedział.

Badanie oxfordowskie powinno pomóc decydentom zdecydować, czy chcą rozszerzyć masowe programy szczepień dla dzieci w pewnym momencie w przyszłości, jako że starają się zapewnić, że szkoły są bezpieczne i zwalczać rozprzestrzenianie się wirusa w szerszej populacji, powiedział Pollard.

Ogłoszenie przyszło w dniu, który rząd nazwał „Dniem Wolności", w którym większość pozostałych ograniczeń związanych z COVID-19 została usunięta w całej Anglii. Bary i restauracje mogą teraz działać na pełnych obrotach, a kluby nocne otwierają się po raz pierwszy od 16 miesięcy.

Rząd zdecydował się znieść ograniczenia, ponieważ 88% dorosłej populacji otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad dwie trzecie jest w pełni zaszczepionych. Chociaż infekcje szybko rosną, wysoki poziom szczepień oznacza, że mniej osób poważnie choruje niż podczas wcześniejszych fal wirusa.

Autor: 
Danica Kirka / tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama