Wenecja pod wodą. Najwyższa fala powodziowa w historii przechodzi przez miasto

Reklama

czw., 11/14/2019 - 21:44 -- Anonim (niezweryfikowany)

Dzisiejszej nocy poziom wody był prawie tak wysoki, jak ten, który zanotowano podczas pamiętnej powodzi z 1966 r. Dwie osoby nie żyją, a skala zniszczeń jest ogromna. Ratusz zarządził zamknięcie szkół.

Wtorkowej nocy wysokość wody zalewającej miasto wzrosła do 187 cm; zbliżając się tym samym do najwyższego poziomu, jaki zanotowano w historii, czyli 194 cm, które zarejestrowano podczas powodzi z 1966 roku. W kolejnych godzinach fala nieco się obniżyła, ale jak wynika z informacji przekazanych przez Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej, we środę rano, około 10.30, woda znów się podniosła, osiągając poziom 160 cm. Urząd Miasta zarządził zamknięcie wszystkich szkół w historycznym centrum Wenecji, na wyspach Laguny, na wybrzeżu oraz na Pellestrinie [jedna z wysp na mierzei Laguny – przyp.tłum.]. Co więcej, ratusz poinformował, iż zamierza ogłosić stan kryzysowy.

W nocy z wtorku na środę obfite opady deszczu przyczyniły się do podniesienia poziomu wody, która przez cały wtorek powodowała w mieście liczne podtopienia, nie będące niczym nadzwyczajnym w Wenecji.Wysoką wodę zaobserwowano również w innych gminach Laguny, przede wszystkim w Chioggii i Jesolo.
Jedna osoba na Pellestrinie zmarła z powodu porażenia prądem. Mówi się o jeszcze jednej ofierze śmiertelnej, ale na tę chwilę informacje na ten temat nie są jasne.

Zła pogoda oraz wysoka woda spowodowały również uszkodzenia linii telefonicznych oraz łódek, które wiatr i fala wypchnęły z kanałów do doków, które również zostały zdewastowane. Ponadto w Palazzo Ca' Pesaro, w którym mieszczą się Galeria Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Sztuki Orientalnej, wybuchł pożar. Strażacy opanowali sytuację, jednak na razie nie udało się ocenić rozmiaru strat.

Woda wyrządziła szkody także Bazylice św. Marka i Teatrowi La Fenice. Krypta w świątyni została zalana, a poziom wody w Bazylice przekroczył 100 cm. Natomiast w teatrze woda dostała się do pomieszczeń użytkowych, zniszczyła system antypożarowy oraz instalację elektryczną. W wywiadzie dla Agorà burmistrz Brugnaro powiedział, że na ten moment nie sposób oszacować strat, ale są one ogromne, w dużej mierze spowodowane tym, że woda przedarła się przez zapory, które miały chronić sklepy.

,,Wysoka woda" jest fenomenem dobrze znanym w Wenecji. Mówi się o nim tylko wtedy, kiedy woda przekracza poziom 80 cm. Zwykle podnoszenie się poziomu morza jest związane ze zjawiskami astronomicznymi, przede wszystkim z przyciąganiem księżycowym i, w mniejszym stopniu, słonecznym, oraz z sytuacją meteorologiczną– występowaniem silnego wiatru i opadów. Oprócz wymienionych czynników, na powstawanie fali mają również wpływ inne uwarunkowania. Wśród nich można wskazać obniżenie poziomu gruntu. Na obszarze Wenecji i w jej okolicach, między 1950 a 1970 rokiem,  grunt obniżył się o około 12 cm. w stosunku do poziomu morza. Proces ten nastąpił na skutek wysychania wód podziemnych oraz podnoszenia się poziomu morza, powodowanego zmianami klimatycznymi.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

ilpost.it

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama