Według ONZ, Quebec nie docenia kompetencji uchodźców

Reklama

pon., 08/12/2019 - 14:04 -- koscielniakk

Quebec może pomieścić więcej uchodźców, w przeciwieństwie do informacji przekazanych przez Coalition Avenir Québec (Koalicja Przyszłośći Quebecu), mówi przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Jean-Nicolas Beuze wystosuje przemówienie przed Zgromadzeniem Narodowym 15 sierpnia- w ramach konsultacji w sprawie planów imigracyjnych w Quebecu na lata 2020-2022. 

Poleci rządowi Legault, aby przyjął więcej uchodźców i uznał niektórych z nich za imigrantów zarobkowych- dowiedziała się agencja prasowa La Presse Canadienne

W 2018 r. Quebec przyjął 8832 uchodźców. Rząd stara się teraz o zgodę Ottawy na ograniczenie tej liczby do 7500 rocznie do 2022 r. Liczba imigrantów zarobkowych wzrośnie z 29 190 w 2018 r. Do około 34 000 cztery lata później.

W czerwcu ubiegłego roku premier François Legault usprawiedliwiał się stwierdzeniem, „robimy wiele ponad nasz udział w akcjach humanitarnych”. Ale Kanada i Quebec mogą i powinny przyjmować więcej uchodźców, stwierdził Beuze w wywiadzie telefonicznym ze swojego biura w Ottawie.

W Kanadzie przebywa obecnie około 25 000 uchodźców na 37 milionową populację mieszkańców. Dla porównania w Libanie co piąty jest uchodźcą i chociaż Libańczycy nie mają wody pitnej, „powitali tych ludzi z otwartymi ramionami” - powiedział Beuze.

Przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza wyraził ubolewanie z powodu rosnących uprzedzeń, które są „szkodliwe”, „bardzo niebezpieczne” i „rasistowskie” , a które to dotyczą uchodźców od 2017 r. Roku, kiedy tysiące osób ubiegających się o azyl przybyło do Kanady drogą Roxham w Quebecu.

„Stygmatyzujemy ludność. Było to widoczne to podczas regionalnych kampanii wyborczych, szczególnie w Quebecu i Ontario.”

” Obawiamy się niektórych ludzi i wierzymy, że nie przyjmując przybyszów możemy uniknąć zdarzeń nierealnych, myślimy, że są koniecznym obciążeniem dla usług społecznych, że się nie integrują, że nie wnoszą wkładu w społeczeństwo, które ich gości.” - stwierdził Jean-Nicolas Beuze

Nieuzasadnione obawy

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców obawy ludności nie są uzasadnione; musimy tylko spojrzeć na wyniki uchodźców w zakresie integracji społeczno-gospodarczej i kulturowej.

Staramy się przedstawić inną odpowiedź na te pytania w oparciu o fakty, na przykład , że większość uchodźców bardzo szybko znajduje pracę, a zatem nie stanowi obciążenia dla podatnika z Quebecu”- argumentował Beuze, powołując się na dane ze spisu powszechnego z Statistics Canada.

Liczby pokazują również, że uchodźcy są tymi, którzy najprawdopodobniej pozostaną w regionach, i że dzieci uchodźców mają lepsze wyniki w szkole niż dzieci urodzone w Kanadzie, dodał. Nie są przestępcami, nie zagrażają bezpieczeństwu Quebecu.

Przedstawiciel ONZ uważa, że Quebec powinien dążyć do zmiany swojego punktu widzenia w kwestii stygmatyzacji uchodźców, jako ludzi wymagają ciągłej pomocy, a zamiast przyjąć ich za pośrednictwem ekonomicznego programu imigracyjnego

« Uchodźcy mają kwalifikacje [...] dlaczego nie wziąć ich pod uwagę, gdy chcemy przyjmować ludzi ze względów ekonomicznych, rozważając fakt, że bycie uchodźcą stawia Nas w dość szczególnej sytuacji , są potrzebne są zakwaterowania, aby ci uchodźcy byli konkurencyjni. »

Plan imigracyjny Quebecu na 2019 r. Przewiduje przyjęcie 40 000 imigrantów, co stanowi spadek o ponad 20% w porównaniu z całkowitą liczbą imigrantów przyjętych w ostatnich latach ogółem oraz w każdej z kategorii imigracyjnych.

Intencją rządu jest stopniowe zwiększanie liczby imigrantów przyjętych w tym okresie do 49 500 do 52 500 w 2022 r. Oraz osiągnięcie 65% w przyjętej kategorii imigrantów zarobkowych.

 

Autor: 
Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

Radio Canada

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama