Walka z wylesianiem: „To dopiero początek procesu” 

Reklama

czw., 11/25/2021 - 00:38 -- MagdalenaL

Żródło: Pixabay

Komisja Europejska ujawniła w środę swój plan zakazu importu do Unii Europejskiej niektórych produktów, które przyczyniają się do wylesiania. Stowarzyszenie Canopée uważa, że „to jest właściwa droga”. 

AZWAR IPANK / AFP 

 „To właściwa droga”, ale „musimy skonsolidować projekt, ponieważ dzisiaj jest on niewystarczający”, skomentował franceinfo Sylvain Angerand, koordynator kampanii stowarzyszenia Canopée, którego celem jest lepsza ochrona lasów we Francji i na całym świecie, podczas gdy Komisja Europejska ujawniła w środę 17 listopada swój plan zakazu importu niektórych produktów do Unii Europejskiej, gdy przyczyniają się one do wylesiania.  

franceinfo: Czy są Państwo zadowoleni z propozycji Komisji Europejskiej? 

 Sylvain Angerand: Czekaliśmy na tę ustawę. To właściwa droga. Jest owocem długich miesięcy pracy i dyskusji, ale to dopiero początek procesu, ponieważ będzie musiał być omówiony przez Parlament Europejski, Radę Europejską. Musimy skonsolidować projekt, bo dziś tekst jest niewystarczający. Jednak Komisja Europejska zdecydowała się wzmocnić identyfikowalność i obowiązek dla firm, które wprowadzają na rynek produkty, oświadczeń, że ich dostawcy są bez skazy. Wszystko to idzie w dobrym kierunku. Przede wszystkim Komisja wykluczyła pewną liczbę wysoce wątpliwych opcji, takich jak korzystanie z certyfikatów, o których wiemy, że są bardzo często umowne. 

Jednak uważasz, że tekst jest niewystarczający. Dlaczego?  

Diabeł tkwi w szczegółach. Na przykład w przypadku nasion soi, które stanowią główne źródło wylesiania w tym, co dzisiaj importujemy, prawodawstwo zaproponowane przez Komisję koncentruje się na lasach, ale zapomina o dużej części innych ekosystemów. W Brazylii cerrado – te obszary sawanny, które są bardzo bogate w bioróżnorodność i węgiel – są dziś całkowicie niszczone pod uprawę soi, ale nie jest to uwzględnione w przepisach. Dlatego ten kluczowy punkt będzie musiał zostać wzmocniony. Druga kwestia dotyczy na przykład kwestii ludów tubylczych. Ustawodawstwo będzie musiało stworzyć mechanizmy zapewniające lepsze uwzględnienie ich praw. W wielu krajach, takich jak Brazylia, Indonezja czy kraje dorzecza Konga, obserwuje się, że ludy żyjące w lesie nie mają uznanych praw. To prawodawstwo powinno pomóc im uzyskać do nich dostęp. 

Co się stanie, jeśli Brazylia nie zostanie objęta tym prawodawstwem?  

To właśnie jest interesujące i właśnie w tym punkcie tekst będzie musiał zostać wzmocniony. Mamy prawdziwą dźwignię transformacji rynku, ponieważ jeśli spojrzymy na rynek światowy, jest on skoncentrowany w rękach kilku dużych międzynarodowych handlowców, takich jak Bunge i Cargill, którzy sprzedają w Europie, ale także w Chinach i Indiach. Jeśli prawo europejskie zadowala się stwierdzeniem, że chcemy zapewnić, aby to, co trafia do Europy, było zgodne z prawem, nie rozwiązujemy problemu wylesiania, po prostu przenosimy go gdzie indziej. Z drugiej strony, jeśli Europa mówi, że chce również zwrócić się do firm i partnerskich krajów producenckich o poprawę ich ustawodawstwa, aby zapewnić, że produkty nie przyczyniają się do wylesienia, rzeczywiście występuje efekt dźwigni. Na tym będzie musiała się skoncentrować cała dyskusja z Parlamentem i Radą, aby ta ustawa stała się rzeczywistym środkiem walki z wylesianiem. 

Autor: 
Tłum. Izabela Sieg
Źródło: 

Lutte contre la déforestation : "Ce n'est que le début du processus", estime une association alors que l'Union européenne veut contrôler ses importations (francetvinfo.fr)

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama