W wyniku pandemii gospodarka Japonii w 2020 roku pogarsza się o 4,8%

Reklama

pon., 02/15/2021 - 17:51 -- MagdalenaL

Gospodarka Japonii wzrosła w czwartym kwartale 2020 roku, jednak mimo  tego w jego dalszym ciągu kraj doznał negatywnego wzrostu.

W porównaniu z tym samym okresem w 2019, gospodarka między październikiem a grudniem przerosła oczekiwania o 3%.

W poprzednim kwartale gospodarka wzrosła o 5,3%, więc po przyrównaniu tamtego czasu zrozumiano, że tym razem wzrost był znacznie wolniejszy.

Japonia doznała spadku gospodarki aż o 4,8% w ciągu roku. Jest to pierwszy przypadek od 2009 roku.

W chwili gdy japoński indeks Nikkei osiągnął 30 000 po raz pierwszy od 1990 roku, wypłynęły dane dotyczące wzrostu.

Między kwietniem a czerwcem, trzecia co do wielkości gospodarka na świecie doświadczyła jednego z największych ciosów w wyniku globalnej pandemii uderzającej w krajową konsumpcję oraz eksport.

Są to główne czynniki napędzające japońską gospodarkę. Również im można zawdzięczać odbicie w przeciwnym kierunku w drugiej połowie roku.

Porównując do wzrostu o 5,1% w poprzednim kwartale, konsumpcja prywatna stanowiąca ponad połowę gospodarki wzrosła o 2,2% podczas ostatniego kwartału.

Dzięki sporemu wzrostowi gospodarczemu na skalę globalną w trzecim i czwartym kwartale, przedsiębiorcy byli w stanie sprzedawać więcej swoich produktów za granicę.

Mówi się, że Japonia jest na dobrej drodze do silnego i szybkiego ożywienia. Wskazuje na to roczny wzrost, który zakłada utrzymanie kwartalnego wzrostu przez cały rok. Wynosi on 12,7%.

Obostrzenia, które na celu mają ograniczenie kolejnej fali Covid-19, mogą utrudnić i tak już kruchy wzrost gospodarki w Japonii.

Starszy ekonomista w Shinkin Central Bank Research - Takumi Tsunoda podejrzewa, że z uwagi na opóźnienie Japonii w dystrybucji szczepionek w porównaniu z zachodem, ożywienie kraju pod względem gospodarczym może być ciężkie.

W rozmowie z Reuters powiedział, że kraj nie jest w stanie ominąć ujemnego wzrostu podczas pierwszego kwartału.

“Możliwe, że w tym roku będzie wiele powtarzających się cyklów infekcji koronawirusem. Mogą one się rozprzestrzeniać ale i ograniczać przez co wiadomo, że tradycyjna konsumpcja nie powróci tak szybko.”

Rząd ogłosił w grudniu kolejną próbę wyciągnięcia drugiej co do wielkości gospodarki na świecie z kryzysu.

Pakiet 708 milionów dolarów spowodował, że łączne wydatki związane z wyciągnięciem japońskiej gospodarki z kryzysu wyniosły 3 biliony dolarów.

Tłumaczyła Alicja Jurałowicz

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama