W Rosji odbędzie się pierwsze królewskie wesele od ponad wieku

Reklama

wt., 10/12/2021 - 23:13 -- MagdalenaL

Grafika: https://pixabay.com/photos/st-petersburg-peter-russia-3747214/

W stolicy byłego Imperium Rosyjskiego odbędzie się wesele potomka rosyjskiej rodziny królewskiej. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie od ponad wieku.

Wielki książę George Mikhailovich Romanow poślubi swoją włoską narzeczoną, Victorię Romanowną Bettarini w piątek w Katedrze św. Izaaka w Petersburgu podczas uroczystej ceremonii, w której uczestniczyć będą setki zagranicznych gości.

Ostatni car Rosji, Mikołaj II, jego żona i piątka dzieci zostali zamordowani przez pluton egzekucyjny rewolucjonistów w lipcu 1918 roku w piwnicy w domu kupca w Jekaterynburgu, mieście położonym 1,450 kilometrów na wschód od Moskwy.

„To było pierwsze miejsce w Rosji, do którego powróciliśmy” – powiedział mówiąc o wyborze Petersburga jako miejsca swojego ślubu serwisowi informacyjnemu Fontanka.ru 40-letni George Mikhailovich.

„Jest to bardzo, bardzo blisko mojej rodziny”.

George Mikhailovich urodził się w Hiszpanii jako syn Wielkiej Księżnej Marii Vladimirovnej z Rosji – samozwańczej następczyni carskiego tronu – i jej męża Wielkiego Księcia Mikhaila Pavlovicha z Rosji. Mieszkał we Francji i w Hiszpanii przez większość swojego życia.

Jego pradziadkowi, Wielkiemu Księciu Kirillowi Vladimirovichowi, udało się uciec przed agresją bolszewików w czasie rewolucji w 1917 roku do Finlandii. Wraz z rodziną przeniósł się później do zachodniej Europy.

George Mikhailovich odwiedził Rosję po raz pierwszy w 1992 roku, a obecnie mieszka w Moskwie, gdzie pracuje nad kilkoma projektami charytatywnymi.

39-letnia Bettarini nawróciła się w zeszłym roku na rosyjskie prawosławie i przybrała imię Victoria Romanowna.

Dynastia Romanowów panowała w Rosji przez 300 lat przed tym, jak Mikołaj II abdykował w 1917 roku, czego skutkiem była Rewolucja Bolszewicka, wojna domowa i 70 lat władzy komunistycznej.

Rosyjski Kościół prawosławny kanonizował Mikołaja II w 2000 roku, po tym, jak był ukazywany jako słaby lider przez sowieckie władze.

Autor: 
Reuters Tłumaczenie: Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama