W Chorwacji trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia; zgłoszono 1 zgon

Reklama

wt., 12/29/2020 - 17:17 -- MagdalenaL

ZAGRZEB, Chorwacja - We wtorek silne trzęsienie ziemi nawiedziło środkową część Chorwacji, powodując poważne zniszczenia domów i innych budynków w mieście na południowy wschód od stolicy. Podczas trzęsienia zginęła dziewczynka, a mężczyzna i chłopiec zostali żywcem wyciągnięci z samochodu pogrzebanego w gruzach i wysłani do szpitala.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (ang. European Mediterranean Seismological Center) powiedziało, że trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia uderzyło 46 km na południowy wschód od Zagrzebia. Według wstępnych doniesień trzęsienie ziemi spowodowało duże zniszczenia, zawalenie się dachów, fasad budynków, a nawet całych budynków.

Ten sam obszar został w poniedziałek dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 5,2 stopnia, a kilka mniejszych wstrząsów wtórnych było odczuwalnych we wtorek.

Urzędnicy powiedzieli, że 12-letnia dziewczynka zginęła w Petrinji, mieście liczącym około 25 000 mieszkańców, położonym na południowy wschód od stolicy, które najbardziej ucierpiało na skutek trzęsienia. Powiedzieli, że co najmniej 20 osób zostało hospitalizowanych z obrażeniami, dwie z poważnymi.

"Centrum Petrinji w dawnym kształcie już nie istnieje", powiedział HRT w swoim raporcie. "Zginęła jedna dziewczynka, są obrażenia i ludzie wewnątrz zawalonych budynków."

"Moje miasto zostało całkowicie zniszczone, mamy martwe dzieci", powiedział burmistrz Petrinji Darinko Dumbovic w oświadczeniu nadanym przez HRT TV. "To jest jak Hiroszima - połowa miasta już nie istnieje."

"Miasto zostało zburzone, miasto nie nadaje się już do zamieszkania", powiedział. "Potrzebujemy pomocy."

Premier Chorwacji Andrej Plenkovic i inni ministrowie rządowi przybyli do Petrinji po trzęsieniu ziemi.

"Przeszukują gruzy, by sprawdzić, czy nie ma tam kogoś jeszcze," powiedział Plenkovic. "Największa część środkowej Petrinji znajduje się w czerwonej strefie, co oznacza, że większość budynków nie nadaje się do użytku."

Powiedział, że armia ma 500 miejsc gotowych w koszarach do zakwaterowania ludzi, podczas gdy inni będą zakwaterowani w pobliskich hotelach i innych dostępnych miejscach.

"Nikt nie może dzisiaj przebywać na zewnątrz w zimnie", powiedział premier.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisałą na Twitterze, że rozmawiała z Plenkovicem i poinstruowała emisariusza, by jak najszybciej udał się do Chorwacji.

Jako kraj śródziemnomorski, Chorwacja jest podatna na trzęsienia ziemi, ale nie duże. Ostatnie silne trzęsienie ziemi miało miejsce w latach 90-tych, kiedy to zniszczono malowniczą wioskę Ston na wybrzeżu Adriatyku.

Regionalny kanał telewizyjny N1 informował na żywo we wtorek z miasta, że zawalony budynek spadł na samochód. Nagranie pokazywało strażaków próbujących usunąć gruz, aby dotrzeć do samochodu, który został zakopany pod spodem. Mężczyzna i mały chłopiec zostali ostatecznie uratowani z samochodu i przeniesieni do karetki.

Opadłe cegły i kurz zaśmiecały ulice, a wiele domów zostało całkowicie zniszczonych. Chorwackie wojsko zostało rozmieszczone w Petrinji, aby pomóc w akcji ratunkowej.

Chorwacki sejsmolog Kresimir Kuk opisał trzęsienie ziemi jako "niezwykle silne", znacznie silniejsze niż inne, które wiosną nawiedziło Zagrzeb i okoliczne tereny. Ostrzegł ludzi, aby trzymali się z dala od potencjalnie chwiejnych, starych budynków i przenieśli się w nowsze rejony miasta z powodu wstrząsów wtórnych.

W stolicy ludzie w strachu wybiegali na ulice i do parków. Podobno wielu opuszczało Zagrzeb, ignorując zakaz podróżowania nałożony z powodu epidemii koronawirusa.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w całym kraju oraz w sąsiadującej Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Słowenii. Było ono odczuwalne nawet w mieście Graz na południu Austrii, jak podała Austriacka Agencja Prasowa.

Władze Słowenii poinformowały, że po trzęsieniu ziemi elektrownia jądrowa w mieście Krsko została tymczasowo zamknięta. Elektrownia jest wspólną własnością Słowenii i Chorwacji i znajduje się w pobliżu ich granicy.

Autor: 
Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama