W Barcelonie przemaszerowało ponad 100 tysięcy ludzi na rzecz niepodległości Katalonii

Reklama

wt., 09/14/2021 - 14:52 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: AP Photo / Joan Mateu Parra

11 września w Barcelonie odbył się masowy marsz zwolenników niepodległości Katalonii od Hiszpanii. Do wydarzenia dołączyło ponad 100 000 osób.

Poinformował o tym Reuters.

Zgromadzenie zorganizowała separatystyczna organizacja „Katalońskie Zgromadzenie Narodowe” (ANC). Wydarzenie zbiega się w czasie z Narodowym Dniem Katalonii, który obchodzony jest co roku 11 września.

Według policji w marszu wzięło udział 108 tys. osób. Zamiast tego ANC twierdzi, że do wydarzenia dołączyło 400 000 osób. Nie jest to jednak rekord – w 2019 roku w akcji wzięło udział około 600 tysięcy osób.

Akcja nastąpiła po tym, jak w czerwcu władze hiszpańskie ułaskawiły dziewięciu przywódców ruchu niepodległościowego w regionie. Niektórzy z nich wzięli nawet udział w marszu.

Według Reutersa wydarzenie to miało miejsce w okresie stosunkowo niskich napięć między Barceloną a Madrytem. A wszystko dlatego, że rządy centralne i regionalne opowiadały się za dialogiem, mimo przeciwstawnych poglądów na niepodległość.

Oczekuje się, że przedstawiciele obu rządów spotkają się w przyszłym tygodniu w Barcelonie. Mają wznowić rozmowy w sprawie zawieszonego od lutego 2020 roku kryzysu politycznego w Katalonii.

Autor: 
Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama