USA zaatakowało Iran. To pierwsza decyzja o ataku militarnym wydana przez Joe Bidena

Reklama

pt., 02/26/2021 - 14:18 -- MagdalenaL

Fot. Reuters

Joe Biden został oficjalnie został prezydentem Stanów Zjednoczonych 20 stycznia 2021 roku. Nieco ponad miesiąc później dał pierwszy wojskowy rozkaz do nalotu na irańskie siły.

Fox News informuje, że amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na wspieranych przez Iran rebeliantów w Syrii. Wysłane do ataku myśliwce F15 uderzyły na irackie grupy szyickiej milicji wspieranej przez Iran, które bezprawnie stacjonują na granicy.

„Operacja wysyła jednoznaczną wiadomość – prezydent Biden będzie działał w celu ochrony personelu amerykańskiej koalicji” – mówił sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby.

Zaledwie kilka dni temu dwie rakiety uderzyły w amerykańską zieloną strefę w Bagdadzie, lądując nieopodal amerykańskiej ambasady. Pociski wystrzelone w Erbil w Iraku zabiły kilka osób, w tym amerykańskiego pracownika służby.

„Uderzenia zostały zatwierdzone w odpowiedzi na niedawne ataki na personel amerykański i koalicyjny w Iraku oraz na ciągłe groźby pod adresem tego personelu” – powiedział w czwartek sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby.

Amerykański atak został rozplanowany tak, by nie doszło do strat na dużą skalę. Jak wskazuje Fox News, skala szkód oraz liczba ofiar będą znane po zakończeniu ocen i szacunków.

Waszyngton zapowiada, że działania Iranu nie pokrzyżują amerykańskich planów w tym regionie. Dalsze działania mają odbyć się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama