UE przeznaczy 40 mln euro na szczepienie przeciwko COVID-19 w krajach Partnerstwa Wschodniego

Reklama

wt., 02/23/2021 - 23:25 -- MagdalenaL

Łączny budżet programu rozplanowanego na trzy lata wynosi 40 milionów euro. Projekt ten będzie największą wspólną inicjatywą UE i WHO w tym regionie w całej historii partnerstwa.

Inicjatywa obejmie wszystkie etapy dostawy, rozprowadzenia szczepionek i przeprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19 w Gruzji, Azerbejdżanie, Armenii, Białorusi, Mołdawii i Ukrainie. Dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge zaznaczył, że dzięki programowi będzie można przygotować kraje Partnerstwa Wschodniego do szczepień, umocnić ich systemy walki z SARS-CoV-2 i przeszkolić personel medyczny do stosowania preparatu.

„Na tym jednak nasza praca się nie kończy. Monitorowanie stosowania i bezpieczeństwa szczepionek powinno odbywać się cały czas, ponieważ do krajów docierają nowe dostawy preparatu i coraz większa liczba osób poddawana jest szczepieniom” – powiedział Kluge.

Planuje się, że w pierwszym etapie środki z projektu wykorzystane zostaną do pomocy krajom Partnerstwa Wschodniego w przygotowaniach do szczepień. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na ich najpilniejsze potrzeby w strategicznych obszarach programowych takich jak planowanie, zapewnienie wyposażenia/zaopatrzenia, szkolenie pracowników służby zdrowia i kampanie informacyjne. Następnie projekt skupi się na wsparciu etapów skutecznej dystrybucji szczepionek i monitorowania procesu szczepień na dużą skalę.

Program zwieńczy prace prowadzone w ramach inicjatyw globalnych i regionalnych, takich jak program COVAX stworzony w celu równoprawnego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek po ich zalegalizowaniu i rejestracji.

Projekt opiera się również na pracy UE i WHO na rzecz wsparcia środków podejmowanych przez kraje w celu walki z pandemią COVID-19, w tym zorientowanej na kraje Partnerstwa Wschodniego inicjatywę o nazwie Solidarność w imię zdrowia (z budżetem w wysokości 35 milionów euro). W ramach tego projektu Gruzja, Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Mołdawia i Ukraina otrzymały już 11 milionów sztuk środków ochrony indywidualnej, 12 tysięcy zestawów laboratoryjnych, ponad 1,5 tysiąca respiratorów oraz inny sprzęt medyczny.

Autor: 
Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova
Źródło: 

https://www.newsgeorgia.ge/ес-выделит-40-млн-евро-для-проведения-ва/

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama