Turecki parlament uchwalił ustawę o ścisłej kontroli portali społecznościowych

Reklama

pt., 01/22/2021 - 18:32 -- MagdalenaL

Fot. Gordon Johnson (Pixabay)

W Turcji Facebook, Twitter i inne portale społecznościowe zostaną poddane ostrej kontroli. Turecki parlament w środę uchwalił kontrowersyjną ustawę, która zobowiązuje platformy z których dziennie korzysta ponad milion tureckich użytkowników, między innymi do otwarcia oddziałów w Turcji, gdzie przedstawicielem będzie turecki obywatel, jak podaje agencja informacyjna Anadolu.

Dodatkowo dostawcy muszą reagować w ciągu 48 godzin na zapytania o usunięciu albo zmianie określonych treści. Jeśli nie dostosują się do reguł, będą groziły im wysokie kary finansowe i ograniczenie usług w kraju. Jeszcze przed głosowaniem ustawa była szeroko krytykowana.

Jeśli treści będą naruszać panujące w Turcji reguły, przedstawicielom w kraju będzie groziła odpowiedzialność karna, mówi ekspert w dziedzinie Internetu YamanAkdeniz w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową. Już teraz istnieje wiele ograniczeń w sieci. Ponieważ wielu dostawców nie ma siedziby w kraju, łatwo obchodzili obowiązek gromadzenia danych użytkowników. Akdeniz apeluje do dostawców: “Nie przychodźcie na takich warunkach do Turcji.”

Reporterzy bez Granic krytykują

Organizacja Reporterzy bez Granic, jeszcze przed uchwaleniem ustawy twierdziła, że rząd próbuje kontrolować “ostatnie schronienie krytycznego dziennikarstwa w Turcji”. Tureckie media w większości znajdują się pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą rządu. W ostatnich latach ciągle wzmacniano także kontrolę nad treściami w Internecie.

“Mamy na celu położyć kres zniewagom, wyzwiskom oraz prześladowaniom, do których wykorzystywane są te media”, bronił ustawy Özlem-Zengin, zastępca przedstawiciela klubu rządzącej partii AKP.

Prezydent Erdogan zapowiedział na początku lipca wzmocnienie kontroli nad mediami społecznościowymi “Te kanały, gdzie roi się od kłamstw, wyzwisk, ataków na dobra osobiste i nawoływania do mordów, muszą zostać uregulowane”, mówił Erdogan.

Tłumaczyła Aneta Garlikowska

Autor: 
wienerzeitung.at
Źródło: 

wienerzeitung.at

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama