Trzęsienie ziemi na Alasce, wydano ostrzeżenie o tsunami. Ludzie szukali schronienia

Reklama

pt., 07/30/2021 - 12:33 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Samochody ewakuujące się z Homer Spit po ostrzeżeniach o tsunami. (Sarah Knapp/AP)

Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami (NTWC) anulowało ostrzeżenia, gdy największa fala o wysokości około 15 centymetrów została zarejestrowana w Old Harbor.

 

Potężne trzęsienie ziemi, które uderzyło w południowe wybrzeże Alaski wczesnym czwartkiem spowodowało długotrwałe wstrząsy. Wydano ostrzeżenia o tsunami, przez które ludzie zaczęli szukać schronienia.

Mieszkańcy zgłaszali jedynie niewielkie szkody, ale władze poinformowały, że może się to zmienić po wschodzie słońca, gdy będzie lepsza widoczność.

Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami anulowało ostrzeżenia, gdy największa fala o wysokości około 15 centymetrów została zarejestrowana w Old Harbor. Ostrzeżenie o tsunami wydane dla Hawajów również zostało anulowane. Władze poinformowały, że nie ma zagrożenia dla Terytorium Guamu, Samoa Amerykańskiego, ani Marianów Północnych.

Ostrzeżenie dla Alaski obejmowało prawie 1600-kilometrowy obszar od Zatoki Księcia Williama do Wyspy Samalga na Alasce, w pobliżu końca Wysp Aleuckich.

Agencja US Geological Survey (USGS) poinformowała, że trzęsienie o sile 8,2 uderzyło 91 kilometrów na wschodni południowy wschód od Perryville na Alasce o godzinie 20:15 w środę. Według USGS trzęsienie miało miejsce około 46 kilometrów pod powierzchnią oceanu.

Patrick Mayer, dyrektor szkół w Okręgu Aleutians East, siedział w swojej kuchni w Sand Point, gdy zaczęło się trzęsienie.

„Zaczęło się trząść i nie było końca” – powiedział Mayer dla Anchorage Daily News. „Trzęsienie trwało długo, a potem wystąpiło kilka wstrząsów wtórnych. Wszystko ze spiżarni wyleciało na podłogę, tak samo z lodówki”.

Na Półwyspie Kenai widziano ciągły sznur samochodów ewakuujących się z Homer Spit, kawałka ziemi rozciągającego się prawie 8 kilometrów wzdłuż zatoki Kachemak Bay, która jest atrakcją dla turystów oraz rybaków.

W mieście King Cove czterysta osób znalazło schronienie w szkolnej sali gimnastycznej.

„Jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Na tym terenie występowanie trzęsień ziemi jest dość normalne, więc gdy pojawiają się ostrzeżenia o tsunami, właśnie to robimy” – powiedział gazecie Anchorage dyrektor szkoły, Paul Barker – „Nie można się do tego tak po prostu przyzwyczaić, ale to część życia w tym miejscu, w tej społeczności”.

US Geological Survey poinformowało, że kilka innych trzęsień ziemi, w tym te o wstępnie zanotowanej sile 6,2 oraz 5,6, uderzyło w ten sam obszar w ciągu kilku kolejnych godzin po wystąpieniu pierwszego.

Autor: 
tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama