Topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii - dwa razy szybciej niż zwykle

Reklama

wt., 08/03/2021 - 17:10 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii - dwa razy szybciej niż zwykle. Poziom wody na Florydzie ma się podnieść o 5 centymetrów!

Według Duńskiego Instytutu Meteorologicznego, temperatury w północnej Grenlandii przekroczyły tego lata 20 stopni Celsjusza, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zwykle. Niemiecki Spiegel przedstawia to, co duńscy naukowcy ogłosili na swojej stronie internetowej Polar Portal.

W związku ze wzrostem temperatur w ostatnich miesiącach, od 29 lipca pokrywa lodowa Grenlandii topnieje w tempie 8 mld ton dziennie. To dwa razy szybciej niż zwykle. Następnego dnia, 30 lipca, na lotnisku Nerlerit Inaat w północno-wschodniej części Grenlandii, zarejestrowano rekordową temperaturę, 23,4 stopnie Celsjusza. Tegoroczne lato zaczęło się chłodniej niż zwykle, z większą ilością śniegu i deszczu, więc nie osiągnęliśmy największego roztopu, jaki zanotowano latem 2019 roku. Jednakże w tym roku zdecydowanie większy obszar poddany jest skutkom wysokich temperatur, a naukowcy twierdzą, że tak intensywne topnienie wystarczy, aby podtopić Florydę przez podniesienie się poziomu wody o 5 centymetrów.

Topnienie pokrywy lodowej zazwyczaj trwa od czerwca do początku września, więc warto przyglądać się przyszłym trendom tego zjawiska. Grenlandia jest pokryta drugą co do wielkości pokrywą lodową, zaraz po Antarktydzie, a jej topnienie rozpoczęło się w 1990 roku i przyspiesza od 2000 roku. Topnienie pokrywy lodowej, zajmującej około 1,8 mln kilometrów kwadratowych osiągnęło już czterokrotnie większy poziom niż w latach 90. XX wieku. W dodatku, sama Arktyka ociepla się trzy razy szybciej niż wynosi średnia światowa.

Według badań opublikowanych w styczniu bieżącego roku, jeżeli pokrywa lodowa Grenlandii będzie się nadal topiła w obecnym tempie, poziom mórz wzrośnie o 10-18 centymetrów do 2100 roku. To o 60 proc. szybciej niż wcześniej przewidywano. Według wspomnianego na początku artykułu z niemieckiego Spiegla, gdyby cała pokrywa lodowa Grenlandii stopiła się, poziom morza podniósłby się o 6-7 metrów.

Autor: 
Business Insider Deutschland tłum. Zuzanna Niemczyk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama