Tajlandia nakłada nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

Reklama

wt., 12/29/2020 - 21:16 -- MagdalenaL

BANGKOK - Urzędnicy w stolicy Tajlandii ogłosili nowe ograniczenia, w tym zamknięcie niektórych obiektów rozrywkowych podczas świąt noworocznych, ponieważ zakażenia nadal rosną po niedawnej gwałtownej fali koronawirusa.

Po miesiącach, w których wydawało się, że sytuacja COVID-19 jest pod kontrolą, od połowy grudnia w Tajlandii rozwijały się dwa duże ogniska, które groziły zniweczeniem postępów. Jedno z nich zainfekowało głównie setki pracowników migrujących z Birmy na targu owoców morza w pobliżu Bangkoku, stolicy, podczas gdy w ostatnich dniach kolejne ognisko rozrosło się przez jaskinię hazardu we wschodniej prowincji.

W ramach ogłoszonych w poniedziałek ograniczeń, bary hostess, salony gier i masażu w Bangkoku dostały nakaz zamknięcia przez władze miasta od wtorku do 4 stycznia. Bary i restauracje będą mogły pozostać otwarte w tym okresie, ale muszą być zamykane o północy i stosować się do wymogów społecznego dystansu.

We wtorek rano Tajlandia zgłosiła 155 nowych przypadków infekcji koronawirusa. Spośród nich 134 to zakażenia lokalne, 11 to pracownicy migrujący, a 10 pochodziło z kwarantanny państwowej, według rządowego centrum koordynacyjnego COVID-19.

Tymczasem najnowszy zgon z powodu COVID-19 w ciągu prawie dwóch miesięcy w Tajlandii został potwierdzony w poniedziałek. Ofiarą był 45-letni pracownik parkingu w nielegalnej melinie hazardowej w prowincji Rayong, na wschodnim wybrzeżu Tajlandii. Gubernator Rayong Channa Ieamsang potwierdził we wtorek po południu co najmniej 148 aktywnych przypadków związanych z jaskinią hazardu.

Mężczyzna, który zmarł, miał przewlekłą chorobę serca i cukrzycę, a jego test na koronawirusa wrócił dodatni w niedzielę, według wiceministra zdrowia publicznego Satita Pitutecha. W poniedziałek rano był zmęczony i z trudem łapał oddech, zanim przestał oddychać w drodze do szpitala.

W odpowiedzi na wybuch epidemii w Rayong urzędnicy ogłosili rozległe zamknięcia, w tym szkół, barów i innych miejsc rozrywki, gabinetów masażu i kosmetycznych oraz domów towarowych. Restauracje w prowincji będą mogły działać tylko na wynos.

Wczesne zamykanie barów i restauracji w Bangkoku oznacza, że obchody Nowego Roku będą prawdopodobnie mocno wyciszone. Niektóre popularne lokale noworoczne, w tym w centralnej dzielnicy handlowej miasta i nad rzeką, już wcześniej odwołały koncerty na żywo i inne zajęcia, ale zgodnie z planem niektóre pokazy fajerwerków mają się odbyć.

"Podczas noworocznych ferii nie będziemy wprowadzać ograniczeń w podróżowaniu, ale w wielu prowincjach zostaną wprowadzone środki ostrożności" - powiedział premier Prayuth Chan-ocha, który we wtorek odwiedził Rayong, aby omówić tamtejszą sytuację.

Kiattiphum Wongrajit, stały sekretarz Ministerstwa Zdrowia Publicznego powiedział, że rząd wprowadzi punkty kontrolne w punktach wjazdu i wyjazdu do niektórych prowincji w celu zaprzestania dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Powiedział również, że pracownicy migrujący nie będą mogli podróżować poza swoimi strefami zamieszkania i pracy.

Ogólnie Tajlandia jest postrzegana jako kraj, który odniósł sukces w walce z koronawirusem, częściowo ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę zdrowia publicznego i przestrzeganie przez obywateli masek i innych protokołów.

Jednak od czasu wykrycia w ubiegłym tygodniu oginiska wśród migrantów z Birmy pracujących na targu owoców morza w prowincji Samut Sakhon, liczba przypadków znacznie wzrosła. Miliony niskopłatnych miejsc pracy w Tajlandii są wypełniane przez pracowników z mniej zamożnych krajów sąsiednich, zwłaszcza z Birmy.

Gubernator Samut Sachon Weerasak Wijitsaengsri po spotkaniu w niedzielę z wysokimi urzędnikami ds. zdrowia, w tym z wicepremierem i ministrem zdrowia Anutinem Charnvirakul, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

Ponad 20% z 6 440 potwierdzonych przypadków w Tajlandii to pracownicy migrujący w prowincji Samut Sakhon, a przypadki związane z ogniskiem stwierdzono w 44 innych prowincjach.

Prowincja Samut Sachon została zamknięta 19 grudnia, a następnie Samut Songkhram i Samut Prakarn.

We wtorek rzecznik prasowy rządu ostrzegł, że liczba nowych dziennych przypadków koronawirusa może wzrosnąć do ponad 10 000 w styczniu w najgorszym przypadku, jeśli rząd nie zrobi teraz wystarczająco dużo.

Jeśli władze wprowadzą umiarkowane środki interwencyjne, liczba dziennych zachorowań może wzrosnąć do około 8 000 do końca stycznia, podczas gdy przy zastosowaniu najsurowszych środków liczba ta prawdopodobnie nie przekroczy 1000, według rzecznika, dr Taweesilpa Visanuyotina z centrum koordynacyjnego COVID-19.

---

Dziennikarz AP Bill Bredesen przyczynił się do powstania relacji.

 

Autor: 
CHALIDA EKVITTHAYAVECHNUKUL, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama