Szwajcarzy zupełnie nie chcą do Unii Europejskiej

Reklama

pt., 06/24/2016 - 17:13 -- Anonim (niezweryfikowany)

Wniosek o przyłączenie Szwajcarii do Unii Europejskiej przeleżał ostatnie ponad dwadzieścia lat w zaciszu jakiegoś archiwum w Brukseli, lecz obecnie podjęto formalną decyzję o jego wycofaniu.

Szwajcarzy bardzo cenią sobie swoją niezależność, także od Unii Europejskiej. Na początku lat dziewięćdziesiątych w kraju tym zrodził się jednak pomysł, aby wejść w struktury europejskie. Głównym powodem takiego podejścia była sytuacja ekonomiczna, jak i zakończenie zimnej wojny. Referendum w tej sprawie udowodniło, że Szwajcarom nie spieszno do Unii, obywatele odrzucili pomysł i negocjacje zostały wstrzymane. Próbę ponowiono jeszcze w roku dwa tysiące pierwszym, ale z podobnym rezultatem. Dziś, w aspekcie referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącym wyjścia ze struktur europejskich, wyższa izba parlamentu szwajcarskiego, Rada Kantonów, postanowiła rozwiać wszelkie złudzenia. Po głosowaniu w tym gremium, ministerstwo spraw zagranicznych poinformuje Unię Europejską o tym, że wniosek stał się nieaktualny.

Zadziwia w tym wszystkim, pewnego rodzaju skrupulatność w polityce międzynarodowej przyjęta w Brnie. O tym, że kiedyś Szwajcarzy mocno zastanawiali się nad członkostwem w Unii, pamiętają chyba jedynie historycy. Dla Europy jest to jednak jasny gest, spokojni i zamożni Szwajcarzy nie chcą pchać się do europejskich kłopotów. Nie w smak im najazdy emigrantów, niby-wojna gospodarcza z Rosją, a przede wszystkim możliwość utraty swoich możliwości w sferze finansowej. Anglicy chcą nas przekonać, że można wyjść z Unii Europejskiej, Szwajcarzy wskazują, że nie warto nawet tego negocjować i rozmawiać o tym.

Jak wiadomo, przypadki nie istnieją, więc podjęcie takiej decyzji w Brnie ma swoje uzasadnienie. Idea zjednoczonej Europy przeżywa swój największy kryzys. Co ciekawe, winnych należy szukać nie na wschodzie lub w innych zakątkach świata, ale na starym kontynencie. Wspieranie medialne stronników wyjścia Anglii ze zjednoczonej Europy, oznacza, że europejskość już się nie opłaca. Za dużo z tym zachodu, a za mało realnych korzyści. Rozwiązania traktowane kiedyś jako niebywałe, obecnie straciły na swojej niezwykłości i każdy gra do swojej bramki. Nieprzypadkowe jest też bagatelizowanie informacji o poczynaniach parlamentu szwajcarskiego. Musimy robić dobrą minę do złej gry, ponieważ u nas wszystkim jest bardzo dobrze w Europie, a za słabi jesteśmy na lokalne fanaberie.

Zbigniew Wolski

Źródła:https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/szwajcaria-wycofala-wniosek-w-sprawie-wejscia-do-unii-europejskiej

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1632120,Szwajcaria-wycofala-wniosek-o-wejscie-do-Unii-Europejskiej

https://cdn9.se.smcloud.net/t/photos/285591/szwajcaria-flaga.jp

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama