Szef ONZ ostrzega, że świat dzieli tylko „jedno nieporozumienie” od „zagłady nuklearnej”

Reklama

czw., 08/04/2022 - 16:00 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Szef ONZ ostrzega, że świat dzieli tylko „jedno nieporozumienie” od „zagłady nuklearnej”, podczas gdy napięcia rosną na całym świecie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał kraje do zmniejszenia swoich zapasów nuklearnych, ostrzegając, że „ludzkość znajduje się tylko o jedno nieporozumienie, jedną błędną kalkulację od zagłady nuklearnej”.

„Prawie 13 000 broni nuklearnych jest obecnie przechowywanych w arsenałach na całym świecie. Wszystko to w czasie, gdy ryzyko proliferacji rośnie, a bariery ochronne zapobiegające eskalacji słabną” – powiedział Guterres w Nowym Jorku na konferencji krajów, które są stronami Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

„Chmury, które rozdzieliły się po zakończeniu zimnej wojny, zbierają się ponownie”, powiedział szef ONZ, wskazując na „ropiejące” kryzysy występujące na całym świecie – w tym „inwazję Rosji na Ukrainę”.

Guterres powiedział, że „wyeliminowanie broni nuklearnej jest jedyną gwarancją, że nigdy nie zostanie ona użyta”, wzywając kraje do „nieustępliwej pracy na rzecz tego celu”.

Komentarze szefa ONZ pojawiły się wśród obaw związanych z rosnącymi napięciami, takimi jak wojna na Ukrainie, w Chinach i Tajwanie oraz programem nuklearnym Iranu, który powoduje tarcia.

Podczas inwazji Rosji na Ukrainę, na dużą skalę, niektórzy zachodni urzędnicy wyrażali obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin może stać się na tyle zdesperowany, by użyć broni jądrowej, aby osiągnąć swoje cele w wojnie.

Kiedy w lutym Rosja przypuściła atak na Ukrainę, Putin powiedział, że każdy kraj próbujący interweniować spotka się z „konsekwencjami, jakich nigdy nie widziano”. Putin postawił również w stan gotowości rosyjskie siły odstraszania nuklearnego wkrótce po tym, jak nakazał rozpoczęcie tak zwanej „operacji specjalnej” na Ukrainie.

W poniedziałek w liście do konferencji NPT rosyjski przywódca ostrzegł, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców.

„Wychodzimy z założenia, że w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców i nigdy nie należy jej rozpętać, również opowiadamy się za równym i niepodzielnym bezpieczeństwem dla wszystkich członków społeczności światowej” – powiedział Putin, według Reuters.

W poniedziałek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken rzucił się na Putina za jego przeszłe „nuklearne pobrzękiwanie szablą”.

„Uczestniczy w lekkomyślnym, niebezpiecznym nuklearnym pobrzękiwaniu szablą,
a jej prezydent ostrzega, że ci, którzy popierają samoobronę Ukrainy, »konsekwencje ryzyka, jakich nigdy nie widzieliście w całej swojej historii«” – powiedział Blinken
o Rosji podczas przemówienia na konferencji NPT.

Stany Zjednoczone i Rosja łącznie posiadają około 90% głowic nuklearnych na świecie.

Czołowy dyplomata USA podczas swoich przemówień również potępił Koreę Północną za rozszerzenie „jej bezprawnego programu nuklearnego” i kontynuowanie „ciągłych prowokacji przeciwko regionowi”. Wspomniał w swoich uwagach, że Korea Północna wydaje się przygotowywać do siódmej próby nuklearnej. A ponieważ administracja Bidena rywalizuje o wznowienie umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku, Blinken oskarżył również Teheran o pozostanie na „ścieżce eskalacji nuklearnej”.

Rozmowy mające na celu przywrócenie porozumienia nuklearnego z Iranem – formalnie znanego jako Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA) – utknęły
w martwym punkcie. W poniedziałek Blinken wezwał Iran do powrotu do przestrzegania umowy, z której prezydent Donald Trump wycofał USA w maju 2018 roku.

„Chociaż publicznie twierdzi, że opowiada się za powrotem do wzajemnej zgodności z JCPOA, Wspólnym Kompleksowym Planem Działania, od marca Iran albo nie chce, albo nie jest w stanie zaakceptować umowy, aby osiągnąć dokładnie ten cel” – powiedział Blinken. „Powrót do JCPOA pozostaje najlepszym rozwiązaniem – dla Stanów Zjednoczonych, dla Iranu, dla świata”.

Tymczasem w poniedziałek szef Iranu ds. energii atomowej powiedział dla BBC News, że kraj ma techniczne możliwości zbudowania bomby atomowej, ale nie planuje tego zrobić.

Autor: 
John Haltiwanger / Tłumacz: Julia Skorupa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama