Suknia ślubna księżnej Diany trafi na wystawę w Pałacu Kensington

Reklama

wt., 06/08/2021 - 10:19 -- MagdalenaL

Suknia, którą Diana Księżna Walii nosiła na sobie w dniu jej ślubu, który się odbył 40 lat temu, trafiła na wystawę w Pałacu Kensington, jej dawnym domu. 

Jej synowie, książę William i książę Harry, wypożyczyli suknię na wystawę, która została otwarta na miesiąc przez 60 urodzinami Diany. Kreację zaprojektowali David i Elizabeth Emanuel specjalnie na królewskie wesele w lipcu 1981 roku. Posiada ona długi na 7,6 metrów, inkrustowany cekinami tren, który wypełnił nawę główną Katedry Świętego Pawła w Londynie. Organizatorzy wystawy „Royal Style in the Making” powiedzieli, że suknia znajduje się „wśród najsłynniejszych w ślubnej historii”.

Suknia posiada szyty na wymiar gorset pokryty antyczną koronką z Carrickmacross, która oryginalnie należała do Królowej Marii. Utrzymana w modzie wczesnych lat 80, posiadała duże bufiaste rękawy wykończone wstążkami i falbanami z tafty. Na wystawie wyświetlono nagranie, na którym pani Emanuel wspomina Dianę dzwoniącą, by poprosić ją i jej ówczesnego męża o wykonanie sukni. „To był jeden z tych dziwnych momentów, w których wiesz, że twoje życie już nigdy nie będzie takie samo” powiedziała.

Tak samo, jak suknię ślubną swojej matki, Diuk Cambridge i Siuk Sussex wypożyczyli na wystawę również inne wieczorowe suknie Diany.

Wystawa w Pałacu Kensington oferuje możliwość zobaczenia, jak wygląda projektowanie stroju dla królewskiej rodziny. Skupia się ona na projektantach, którzy ubierali Królową, księżniczkę Margaret i Królową Matkę. „Royal Style in the Making” będzie trwać do 2 stycznia przyszłego roku, a wstęp na nią jest wliczony w cenę biletu do Pałacu Kensington. 

Na wystawie także będzie można zobaczyć także rzadką tkaninę - wczesną wersję ukończonego stroju - która dotrwała do naszych czasów. Pochodzi ona z sukni, którą w 1937 roku założyła Królowa Elżbieta (później znana jako Królowa Matka) z okazji koronocji Króla Georga VI.

 

Autor: 
Lauren Turner; tłum. Martyna Sidoruk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama