Statua niewolnika klęczącego przed Lincolnem usunięta z Bostonu

Reklama

śr., 12/30/2020 - 21:48 -- MagdalenaL

Pomnik Abrahama Lincolna z uwolnionym niewolnikiem wydającym się klęczeć u jego stóp - optyka, która budziła sprzeciw wśród narodowej opinii o niesprawiedliwości rasowej - został usunięty ze swojego stanowiska w centrum Bostonu.

Wczesnym wtorkiem robotnicy usunęli Pomnik Emancypacji, znany również jako Grupa Emancypacyjna i Pomnik Freedmana z parku tuż przy Boston Common, gdzie stał od 1879 roku.

Urzędnicy miejscy zgodzili się pod koniec czerwca na likwidację pomnika po skargach i gorzkiej debacie nad konstrukcją. Burmistrz Marty Walsh przyznał wtedy, że pomnik sprawiał, że zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający czuli się "niekomfortowo".

Brązowy posąg jest kopią pomnika, który został wzniesiony w Waszyngtonie trzy lata wcześniej. Kopia ta została umieszczona w Bostonie, ponieważ w mieście tym mieszkał biały twórca pomnika, Thomas Ball.

Został on stworzony z okazji uwolnienia niewolników w Ameryce i wzorował się na Archerze Aleksandrze, czarnoskórym człowieku, który uciekł z niewoli, pomógł Armii Unii i był ostatnim człowiekiem schwytanym na mocy Aktu Ucieczki Niewolników (ang. Fugitive Slave Act).

Ale podczas gdy jedni widzieli mężczyznę bez koszuli, wstającego na równe nogi, pozbywającego się złamanych kajdan z nadgarstków, inni postrzegali go jako klęczącego przed Lincolnem, jego białym oswobodzicielem.

Darczyńcy Freed Black zapłacili za oryginał w Waszyngtonie; biały polityk i showman cyrkowy Moses Kimball sfinansował jego kopię w Bostonie. Napis na obu brzmi: "Rasa wyzwolona i kraj w pokoju. Lincoln odpoczywa od swojej pracy."

Ponad 12 000 osób podpisało petycję z żądaniem usunięcia posągu, a bostońska komisja sztuki publicznej jednogłośnie zagłosowała za jego usunięciem. Pomnik miał zostać umieszczony w magazynie do czasu, aż miasto zdecyduje, czy wystawić go w muzeum.

"W decyzji o usunięciu pomnika uznano jego rolę w utrwalaniu szkodliwych uprzedzeń i zaciemnieniu roli Czarnoskórych Amerykanów w kształtowaniu wolności narodu" - powiedziała komisja w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej.

Pomnik znajdował się na radarze Bostonu co najmniej od 2018 roku, kiedy to rozpoczął się kompleksowy przegląd tego, czy publiczne rzeźby, pomniki i inne dzieła sztuki odzwierciedlają różnorodność miasta i nie obrażają społeczności o różnych kolorach skóry. Komisja ds. sztuki stwierdziła, że zwraca szczególną uwagę na dzieła z "problematycznymi historiami".

Latem ubiegłego roku protestujący przysięgli zburzyć oryginalny pomnik w Waszyngtonie, doprowadzając Gwardię Narodową do rozmieszczenia oddziału, który będzie go pilnował.

Autor: 
William J. Kole, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama