Stany Zjednoczone rezygnują z przeprowadzania testów na COVID-19 dla podróżujących samolotem

Reklama

śr., 06/15/2022 - 20:55 -- MagdalenaL

Stany Zjednoczone nie będą już wymagać od podróżujących samolotem przedstawienia dowodu negatywnego wyniku testu na obecność wirusa COVID-19 przed wjazdem do kraju z zagranicy.

Władze poinformowały, że rezygnują z tego wymogu ze względu na „ogromny postęp”, jaki kraj poczynił w walce z wirusem.

Przedstawiciele branży turystycznej domagali się zniesienia tej zasady, która ich zdaniem zniechęca do dokonywania rezerwacji, ponieważ rodziny obawiają się, że utkną za granicą.

Zmiana wejdzie w życie w niedzielę.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dokona ponownej oceny tej regulacji w ciągu 90 dni. Administracja zapowiedziała, że „nie zawaha się podjąć działań”, aby przywrócić restrykcje, jeśli nowe okoliczności sprawią, że władze uznają to za konieczne.

„Jesteśmy w stanie podjąć ten krok dzięki ogromnemu postępowi, jaki osiągnęliśmy w walce z wirusem. Powszechnie udostępniliśmy ratujące życie szczepionki i metody leczenia, a narzędzia te zapobiegają poważnym chorobom i zgonom oraz są skuteczne w walce z najczęściej występującymi wariantami wirusa krążącymi w USA i na całym świecie” — powiedział dziennikarzom jeden z wysokich rangą urzędników.

W styczniu 2021 r. w USA wprowadzono przepisy wymagające od podróżujących samolotami, aby w ciągu trzech dni przed lotem wykonali test na obecność wirusa z wynikiem ujemnym lub przedstawili dowód niedawnego wyleczenia się z wirusa.

W grudniu prezydent USA Joe Biden zaostrzył zasady testowania do jednego dnia przed lotem, ponieważ wariant Omikron spowodował wzrost liczby zachorowań na wirusa. Testy nie dotyczyły przejazdów lądowych.

Większość osób niebędących obywatelami USA nadal musi się zaszczepić, aby móc podróżować do tego kraju.

Liczba zachorowań na wirus COVID-19 w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spadła od stycznia, w ostatnich tygodniach zaczęła ponownie rosnąć, a następnie się ustabilizowała. Liczba zgonów jest znacznie niższa niż w szczytowym okresie pandemii ze względu na wpływ programu szczepień.

W marcu Wielka Brytania, podobnie jak Kanada, zniosła wszelkie wymogi dotyczące testów COVID-19 w odniesieniu do podróży. Włochy zniosły wymagania dotyczące testów w tym miesiącu.

W piątek Kanada ogłosiła również, że do końca czerwca wstrzyma losowe przeprowadzanie testów COVID-19 na lotniskach, aby skrócić czas oczekiwania podróżnych.

Prezes US Travel Association Roger Dow powiedział, że zmiana polityki „przyspieszy ożywienie amerykańskiej branży turystycznej”, natomiast International Air Transport Association stwierdziło, że to „wspaniała wiadomość”, że zrezygnowano z „nieskutecznego” środka.

Linia lotnicza Virgin Atlantic również z zadowoleniem przyjęła to posunięcie, twierdząc, że „jeszcze bardziej zwiększy ono zaufanie konsumentów i przyczyni się do ponownego wzrostu liczby podróży transatlantyckich tego lata”.

Stany Zjednoczone powoli łagodzą restrykcje wobec obywateli. W listopadzie ubiegłego roku zniosły ograniczenia dla podróżnych z ponad 30 krajów, w tym Wielkiej Brytanii, po ponad 18-miesięcznym zakazie.

W kwietniu Stany Zjednoczone zrezygnowały z wymogu noszenia masek przez pasażerów w samolotach, po tym, jak amerykański sąd unieważnił nakaz wydany przez CDC.

Według badań przeprowadzonych przez US Travel Association, zniesienie wymogu przeprowadzania testów może w tym roku przyciągnąć do Stanów Zjednoczonych dodatkowe 5,4 mln turystów, zwiększając wydatki na podróże o 12%,

„Dzisiejszy dzień to kolejny ogromny krok naprzód w kierunku przywrócenia lotów do Stanów Zjednoczonych i przywrócenia podróży międzynarodowych” — powiedział Dow.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama