Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na domniemaną partnerkę Putina

Reklama

czw., 08/04/2022 - 20:16 -- MagdalenaL

We wtorek Departament Skarbu USA nałożył sankcje na domniemaną partnerkę prezydenta Rosji Władimira Putina, jako jeden z szeregu kroków wymierzonych w rosyjską elitę. To najnowsza próba ukarania Kremla za trwającą wojnę w Ukrainie przez administrację Bidena.

 

Alina Maratowna Kabajewa, kóra jest związana z rosyjskim przywódcą, została objęta sankcjami „za bycie przywódcą, urzędnikiem, kierownikiem lub członkiem zarządu Federacji Rosyjskiej”, przekazano w oświadczeniu Departamentu Skarbu.

To oświadczenie opisało 39-letnią Kabajewę jako osobę mającą „bliską relację z Putinem”. Kabajewa była członkinią Dumy Państwowej „i jest obecnym szefem Narodowej Grupy Medialnej, prokremlowskiego imperium telewizyjnego, radiowego i prasowego”.

W kwietniu dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że Stany Zjednoczone rozważały nałożenie sankcji na Kabajewę, ale obawiały się, że taki ruch podsyciłby napięcie, biorąc pod uwagę jej bliską relację z Putinem.

Na Kabajawę sankcję nałożyły wcześniej Unia Europejska i Wielka Brytania.

Oprócz Kabajewy, Departament Skarbu ogłosił sankcje na innych oligarchów: dużą firmę produkującą stal i jej dwie zależne spółki, oraz instytucję finansową, która została oskarżona o prowadzenie operacji unikania sankcji, i jej dyrektora naczelnego.

Oddzielnie Sekretarz Stanu USA Antony Blinken ogłosił nałożenie sankcji na trzech oligarchów: rosyjską spółkę państwową pod nadzorem Ministerstwa Transportu, „cztery osoby i jeden podmiot, którzy działają na terytorium Ukrainy we współpracy z Rosją” i 24 Rosjan związanych z obroną i technologią.

Stany Zjednoczone nałożą też ograniczenia wizowe na 893 urzędników Federacji Rosyjskiej i „31 urzędników rządu zagranicznego, którzy wspierali rzekomą aneksję Krymu na Ukrainie przez Rosję i tym samym zagrażali lub naruszali suwerenność Ukrainy”, powiedział Blinken.

Wiele z postanowień Stanów Zjednoczonych jest skierowane na oligarchię, której wcześniej sankcje nałożyły sojusznicy, jak Wielka Brytania, Australia, Kanada i Unia Europejska. Ogłoszono je w momencie, gdy wojna na Ukrainie wkroczyła w szósty miesiąc.

 

Wystawny styl życia

„Podczas, gdy niewinni ludzie cierpią z powodu nielegalnej agresji Rosji, sojusznicy Putina wzbogacili się i finansowali swój wystawny styl życia”, tak przekazała Sekretarz Skarbu Janet Yellen w swoim oświadczeniu. „Departament Skarbu wykorzysta każde dostępne narzędzie, by zapewnić, że elity Rosji i pomocnicy Kremla zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za współudział w wojnie, w której zginęła niezliczona ilość osób”.

Oligarchami objętymi we wtorek sankcjami przez Departament Stanu są Andriej Mielniczenko, Alexander Ponomarenko i Dmitry Aleksandrovich Pumpyanskiy. Jacht AXIOMA został zidentyfikowany jako zablokowana nieruchomość, którym zainteresowany jest Pumpyanskiy, przekazał Departament Stanu w arkuszu informacyjnym.

Jak wynika z arkusza, Ponomarenko „jest oligarchą blisko powiązanym z innymi oligarchami i budową nadmorskiego pałacu Władimira Putina” i wcześniej nałożyły mu sankcje: Wielka Brytania, Unia Europejska, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Wśród oligarchów objętych sankcjami przez Departament Skarbu jest Andrey Grigoryevich Guryev, rosyjski miliarder i założyciel firmy chemicznej „PhosAgro” oraz były urzędnik, który został opisany przez Departament jako „znany bliski współpracownik” Putina. Sankcje nałożyła mu też Wielka Brytania i, jak podaje Departament Skarbu USA, „jest właścicielem rezydencji Witanhurst, która po Pałacu Buckingham jest drugą największą rezydencją w Londynie”.

Departament Skarbu uznał we wtorek jacht Alfa Nero, którego właścicielem jest podobno AG Guryev, za własność zablokowaną.

Syn Guryeva, Andrey Andreevich Guryev, także został objęty sankcjami przez USA, a wcześniej przez Australię, Kanadę, UE, Szwajcarię i Wielką Brytanię, oraz jego firma inwestycyjna Dzhi Ai Invest OOO.

Natalya Valeryevna Popova została objęta sankcjami „za działanie w sektorze technologii w gospodarce Federacji Rosyjskiej oraz za bycie przywódcą, urzędnikiem, kierownikiem lub członkiem zarządu LLC VEB Ventures”, które także zostało objęte sankcjami. Nałożono na nią także sankcje za bycie żoną Kirilla Aleksandrovicha Dmitrieva, prezesa Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFIB). On oraz RFIB zostali objęci sankcjami kilka dni po rozpoczęciu wojny.

Spółka Akcyjna Zapewniająca Technologie Przemysłowe i Infastrukturalne (SA ZTPI), „instytucja finansowa należąca do Agencji Zarządzania Majątkiem Państwowym Rosji”, i jej dyrektor generalny Anton Sergeevich Urusov zostali objęci sankcjami we wtorek w związku z domniemanym uchylaniem się od sankcji.

Jak podaje Departament Skarbu, „SA ZTPI próbowała ułatwić obejście sankcji nałożonych na Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFIB)”.

Departament Skarbu nałożył sankcje na Publichnoe Aktsionernoe Obschestvo Magnitogorskiy Metallurgicheskiy Kombinat (MMK), opsywany jako „jeden z największych producentów stali na świecie”, prezesa zarządu Viktora Filippovicha Rashnikova, któremu poprzednio sankcje nałożyli Australia, Kanada UE, Szwajcaria i Wielka Brytania, oraz na dwie spółki zależne MMK.

„MMK jest jednym z największych rosyjskich podatników, który stanowi znaczne źródło dochodów dla rządu Rosji”, powiedział Departament Skarbu. Agencja zezwoliła na okres likwidacji transakcji z MMK i jedną z jego spółek zależnych.

Autor: 
Autor: Jennifer Hansler / Tłumacz: Aleksandra Stępień
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama