Sprite porzuca swoją kultową zieloną butelkę — ale ekolodzy twierdzą, że to za mało

Reklama

czw., 08/04/2022 - 20:31 -- MagdalenaL

Po lewej klasyczna zielona butelka Sprite. Po prawej nowa przezroczysta butelka. Alex Tai / SOPA Images / LightRocket przez Getty Images; Coca-Cola Co

Od ponad 60 lat napój bezalkoholowy Sprite był pakowany w kultowe zielone butelki. Teraz ta era dobiega końca. Od 1 sierpnia w Ameryce Północnej Coca-Cola Co., producent Sprite’a, będzie rozlewać ten cytrynowo-limonkowy napój w przezroczyste plastikowe butelki, poinformowała w środę firma.

Coca-Cola mówi, że dzięki użyciu przezroczystego plastiku, butelki będą mogły być poddawane recyklingowi więcej razy. Jednym z celów, jak twierdzi firma, jest zwiększenie podaży plastiku z recyklingu, który może być następnie wykorzystany do produkcji nowych butelek.

„Usuwanie koloru z butelek poprawia jakość materiału z recyklingu” – powiedział Julian Ochoa, dyrektor generalny R3CYCLE, firmy zajmującej się recyklingiem plastiku, która współpracuje z Coca-Colą.

Zielone plastikowe butelki Sprite'a nadawały się już do recyklingu, jednak kolorowe plastikowe butelki są zazwyczaj oddzielane od przezroczystych plastikowych butelek podczas procesu recyklingu, by zapobiec odbarwieniu się przetworzonego plastiku. Zielone butelki Sprite'a były częściej przetwarzane na rzeczy takie jak ubrania i wykładziny, które są trudniejsze do ponownego przetworzenia.

Butelki do napojów bezalkoholowych są zwykle wykonane z politereftalanu etylenu, znanego również jako PET. PET jest lekki, bezpieczny dla żywności i nadaje się do recyklingu – ale podobnie jak inne tworzywa sztuczne, PET może się rozkładać setki lat.

Obawy dotyczące tworzyw sztucznych jednorazowego użytku doprowadziły do wezwania firm produkujących żywność i napoje do zwiększenia ekorozwoju poprzez unikanie tworzenia nowych tworzyw sztucznych tam, gdzie jest to możliwe.

W ostatnich latach Coca-Cola eksperymentowała z butelkami wykonanymi w całości z nadającego się do recyklingu PET – zwanego również rPET – wraz z wykorzystaniem materiału pochodzenia roślinnego.

„Popyt na rPET obecnie przewyższa podaż, więc pierwszym krokiem do zwiększenia wykorzystania rPET w 100% w naszej ofercie jest zbudowanie nienaruszającego równowagi ekologicznej rurociągu z wysokiej jakości materiałów” — powiedział Chris Vallette, starszy wiceprezes Coca-Coli ds. innowacji technicznych i zarządzania.

Przezroczyste butelki Sprite zostały po raz pierwszy wprowadzone w zeszłym roku w kilku regionach Stanów Zjednoczonych, ich pojemność zmniejszono do 396 ml.

Inne napoje Coca-Coli, które są dostępne w zielonych plastikowych butelkach – w tym Fresca, Seagram i Mello Yello – również będą sprzedawane w przezroczystych plastikowych butelkach.

W oświadczeniu firma ogłosiła również, że jej marka wody butelkowanej Dasani będzie się pojawiać w butelkach wykonanych w całości z plastiku pochodzącego z recyklingu. Coca-Cola szacuje, że w porównaniu z 2019 r. zaoszczędzi to 9070 ton nowo powstałego plastiku.

Jest to tłumaczenie pierwotnej wersji artykułu, który został w międzyczasie zaktualizowany.

Autor: 
Becky Sullivan / Tłumaczenie: Natalia Warda
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama