SPOLICZKOWANIE! Duża presja, aby Grecja uznała Kosowo

Reklama

śr., 06/16/2021 - 21:40 -- MagdalenaL

Zdjęcie: EPA/VLACHOS ALEXANDROS

Tytuł oryginalny: „SPOLICZKOWANIE! DUŻA PRESJA, ABY GRECJA UZNAŁA KOSOWO: Grecki minister spraw zagranicznych w Prisztinie na początku czerwca"

Najnowszy plan, pochodzący prawdopodobnie z Francji, ma obejmować autonomię północnego Kosowa i serbskiego Kościoła prawosławnego w zamian za uznanie jego niepodległości przez Grecję i liberalizację wiz.

Uznanie przez Grecję niepodległego Kosowa stało się nową stawką w międzynarodowej grze o rozwiązanie problemu tego państwa. W czasie, gdy naciski ze strony światowych ośrodków władzy nasilają się, a nieoficjalne inicjatywy dotyczące Kosowa stają się coraz liczniejsze, najnowszy plan, pochodzi prawdopodobnie z Francji i zakłada autonomię północnego Kosowa i serbskiego Kościoła prawosławnego w zamian za uznanie niepodległości Kosowa przez Greków oraz liberalizację wiz dla jego obywateli.

Naruszenie statusu

Tak przygotowana umowa przejściowa między Belgradem a Prisztiną wywołała oburzenie serbskiej opinii publicznej, ponieważ dotyczy Grecji - kraju tradycyjnie przyjaznego i jednego z pięciu krajów UE, które trzymają się zasadniczego stanowiska przeciwko jednostronnej secesji. Prezydent Aleksandar Vučić powiedział, że nie należy o tym dyskutować z wyprzedzeniem, zauważając, że nastąpiły pewne zmiany w stosunkach między Atenami a Prisztiną.


Zdjęcie: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

- Wkrótce okaże się, ponieważ nastąpiły pewne zmiany w relacjach, czy to jest tylko element targowania się, czy sprawa będąca przedmiotem realnego zainteresowania między Prisztiną a Atenami. Zobaczymy, jak to będzie, poinformujemy opinię publiczną ... Oni (Grecy) zapewniają nas, że nie zamierzają go uznać, a to, co widzieliśmy, z pewnością nie jest dla nas najlepszą wiadomością. Zobaczymy, poinformujemy o wszystkim opinię publiczną - powiedział Vučić.

Wspomniana zmiana w stosunkach między Atenami i Prisztiną odnosi się do przemianowania Biura ds. Stosunków Handlowych i Gospodarczych w Atenach, które Prisztina otworzyła w 2009 roku, na Biuro ds. Interesów Kosowa.

- Grecja nie uznaje Kosowa i jej pozycja pozostaje niezmieniona. W związku z tym, w celu dalszego usprawnienia naszej współpracy dwustronnej i ułatwienia funkcjonowania urzędu, bez wpływu na aspekty związane ze statusem, urząd ten został przemianowany na Biuro ds. Interesów Kosowa w Atenach - zapewnia greckie MSZ.

Jednak w opowieści o nowych pomysłach dla Kosowa i Metohiji wskazuje na to, że wizyta szefa greckiej dyplomacji Nikosa Dendiasa w Prisztinie została zapowiedziana na początek czerwca.

Silny lobbing

Minister ds. Integracji Europejskiej Jadranka Joksimović powiedziała w wywiadzie dla Kurira, że Serbia usłyszała zapewnienia od wysokich instancji politycznych, że pozycja Grecji jako podmiotu nieuznającego Kosowo pozostaje niezmieniona i pryncypialna.


Zdjęcie: FILIP PLAVČIĆ

- Nasze bilateralne stosunki, zarówno polityczne, jak i gospodarcze, są niezwykle dobre i przyjazne i sądzę, że nasi przyjaciele nie zaskoczyliby nas tak nagle takim zwrotem. Wiemy, że istnieje silny lobbing przeciwko państwom członkowskim UE, które sprzeciwiają się uznaniu Kosowa do zmiany stanowiska, ale wiemy też, że wszystkie te nieuznające kraje mają jasne powody i zasady, które ugruntowały ich pozycję przez te wszystkie lata – podkreśla nasz rozmówca.

Wiceprzewodnicząca Centrum Polityki Zagranicznej Suzana Grubješić tłumaczy dla naszego artykułu, że Grecja rozwinęła stosunki dwustronne z Kosowem, ale nadal odmawia uznania Kosowa jako niepodległego państwa.


Zdjęcie: VLADIMIR MILOVANOVIĆ

- Spekulacje na temat uznania Grecji pojawiły się po zmianie nazwy Biura ds. Gospodarczych, który istnieje w Atenach od 2009 roku, na Biuro ds. Interesów Kosowa, a niektórzy wpływowi amerykańscy analitycy i lobbyści swoimi wypowiedziami podsycali podejrzenia. Nie byłoby dobrze, gdyby którekolwiek z pięciu państw członkowskich UE, które nie uznają niepodległości Kosowa, uczyniło to pod presją zewnętrzną i bez uwzględnienia własnych interesów oraz interesów regionu jako całości, a już na pewno nie przed zawarciem porozumienia między Belgradem i Prisztiną – powiedziała.

Złożone stosunki w greckim sąsiedztwie

Głównie z powodu Cypru i Turcji

Stanowisko Grecji o nieuznaniu niepodległego Kosowa jest ściśle związane z tzw. kwestią cypryjską oraz relacjami z Turcją, która jako jedyna oficjalnie uznaje Cypr Północny. Więzi Grecji z Cyprem są silne, a jedną z ważniejszych ról w wejściu Cypru do UE odegrały Ateny, choć problem podzielonego kraju pozostał nierozwiązany. Również w Grecji kwestia albańskiej mniejszości narodowej jest niezwykle drażliwa i musi uwzględniać aspiracje tureckie i albańskie.

Autor: 
I. K. / Kurir.rs / tłum. Maciej Sidor
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama