Śmierć księcia Filipa: po dwóch tygodniach żałoby królowa Elżbieta II oficjalnie wraca do obowiązków

Reklama

sob., 05/01/2021 - 17:36 -- MagdalenaL

Brytyjska rodzina królewska pogrążona była w dwutygodniowej żałobie po odejściu księcia Filipa, który zmarł w sobotę 9 kwietnia.

To pierwsze oficjalne zdjęcia królowej od śmierci księcia Filipa. Jak donosi BBC, pałac Buckingham udostępnił wiele zdjęć potwierdzających, że królowa Elżbieta II wróciła do swoich obowiązków w ten wtorek, nieco ponad dwa tygodnie od śmierci małżonka.

95-letnia królowa brytyjska przeprowadziła we wtorek dwie szczególnie ważne wideokonferencje: z ambasadorką Łotwy Ivitą Burmistre oraz z ambasadorką Wybrzeża Kości Słoniowej Sarą Affoue Amani.

Dwutygodniowy okres żałoby w rodzinie królewskiej zakończył się w piątek, choć królowa, jak podkreśla BBC, wróciła do pracy już wcześniej, z dala od kamer.
13 kwietnia królowa wydała przyjęcie pożegnalne na cześć Williama Peela, Lorda Szambelana Dworu Królewskiego, a nazajutrz wzięła udział w uroczystości przekazania obowiązków jego następcy, Andrew Parkerowi.

Powrót Kate i Williama

Z kolei książę William i jego żona Kate odwiedzili we wtorek farmę na północy Anglii. Była to ich pierwsza oficjalna wizyta po śmierci księcia Edynburga, która nastąpiła 9 kwietnia br.

21 kwietnia królowa Elżbieta II obchodziła swoje 95. urodziny – pierwszy raz bez męża, który towarzyszył jej nieprzerwanie od 1947 roku. Z tej okazji monarchini wydała oświadczenie, w którym podziękowała poddanym za okazywane jej w ostatnich dniach wsparcie i życzliwość. Królowa doceniła także liczne życzenia urodzinowe, które do niej dotarły.

Filip, książę Edynburga, „odszedł spokojnie” w zamku Windsor w wieku 99 lat.  Elżbieta II, z którą Filip miał czworo dzieci (Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda), pożegnała go w sobotę 17 kwietnia podczas uroczystości pogrzebowej, która ze względu na rozwój pandemii koronawirusa miała rodzinny kameralny charakter.

Autor: 
Tłumaczenie: Joanna Trystuła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama