Słynne Schody Haiku prawdopodobnie zostaną usunięte

Reklama

pon., 09/20/2021 - 12:14 -- MagdalenaL

Zdj.CNN

Słynne Schody Haiku, czasami nazywane Schodami do Nieba, prawdopodobnie zostaną usunięte w przyszłym roku po spotkaniu Rady Miasta Honolulu w celu omówienia bieżących problemów. Schody, których 3922 stopnie wiją się przez górski szlak o długości 2800 stóp w Kaneohe, po wschodniej stronie Oahu, zostały pierwotnie zbudowane przez US Navy w latach 40-tych XX wieku. Schody sięgają wierzchołka przez chmury, a wielu mieszkańców uważa, że widok jest najlepszy na całych Hawajach.

W 1987 roku schody zostały na stałe niedostępne dla zwiedzających. Ale to nie powstrzymało turystów, YouTuberów, poszukiwaczy mocnych wrażeń oraz innych ludzi przed wkradaniem się na schody. Przez lata było tam wiele kontuzji, ostatnio 24-latek, który zranił się w kolano, musiał zostać przetransportowany samolotem w kwietniu.

„Z powodu szalejącego, nielegalnego wtargnięcia, Schody Haiku stanową znaczną odpowiedzialność i wydatek dla miasta oraz wpływają na jakość życia okolicznych mieszkańców”, powiedziała członkini rady Esther Kiaʻāina, należąca do CNN, Hawaii News Now. Kiaʻāina, której dzielnica obejmuje Kaneohe, jest autorką Rezolucji 21-154, propozycji usunięcia schodów.

8 września Rada Miejska Honolulu jednogłośnie głosowała za usunięciem klatki schodowej na zawsze. „Miasto wydało już prawie milion dolarów od podatników na przebudowę schodów i setki tysięcy dolarów na koszty bezpieczeństwa” – powiedział członek rady, Brandon Elefante dla Hawai News Now. Środek został następnie wysłany do burmistrza Honolulu Ricka Blangiardiego. Oczekuje się, że zatwierdzi usunięcie Schodów Haiku i przekaże milion dolarów z budżetu miasta na pokrycie kosztów. Ma 60 dni na podjęcie ostatecznej decyzji.

„Zasadniczo niewłaściwe jest posiadanie popularnej atrakcji turystycznej wchodzącej przez tę dzielnicę mieszkaniową, która nie jest w stanie zapewnić odpowiednich udogodnień lub parkingu” – napisał burmistrz w e-mailu do lokalnego punktu sprzedaży Honolulu Civil Beat. „Ponadto nie ma nieograniczonego dostępu do schodów, a główny właściciel gruntu w bazie dał jasno do zrozumienia, że ​​nie jest zainteresowany zapewnianiem dostępu. W związku z tym moja administracja jest zgodna z uchwałą Rady Miasta o usunięciu schodów i zamierzamy się przenieść z niezbędnymi planami."

Po formalnym zatwierdzeniu środka biuro burmistrza musi ustalić harmonogram usunięcia i zniszczenia schodów.

Obecnie na osoby przyłapane na wkraczaniu na schody Haiku grozi grzywna w wysokości maksymalnie 1000 USD. CNN zwróciło się o komentarz do Zarządu Wodociągów w Honolulu, który jest właścicielem i zarządcą strony.

Autor: 
Lilit Marcus Tłumaczenie: Karolina Bryndal
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama