Śledztwo ustaliło, że rząd Malty ponosi odpowiedzialność za śmierć dziennikarki śledczej

Reklama

pt., 07/30/2021 - 19:08 -- MagdalenaL

W czwartek niezależne śledztwo w sprawie zamordowania dziennikarki śledczej Daphne Caruana Galizia na Malcie ustaliło, że państwo musi ponosić odpowiedzialność po stworzeniu „kultury bezkarności”.

Caruana Galizia zginęła w potężnej eksplozji, gdy wyjeżdżała ze swojego domu 16 października 2017 r.

Prokuratorzy sądzą, że morderstwo zaplanował czołowy biznesmen Yorgen Fenech, który miał bliskie powiązania z wyższymi urzędnikami państwowymi. Fenech, który czeka na proces o powiązanie z morderstwem, zaprzecza wszelkiej odpowiedzialności. Trzech mężczyzn podejrzanych o podłożenie bomby zostało aresztowanych w grudniu 2017 roku. Jeden z nich przyznał się do winy i w ramach ugody odsiaduje 15-letnią karę pozbawienia wolności.  Śledztwo, przeprowadzone przez jednego sędziego pełniącego służbę i dwóch sędziów w stanie spoczynku, wykazało, że na najwyższych szczeblach władzy w ówczesnym rządzie wytworzyła się „kultura bezkarności”. Macki bezkarności rozprzestrzeniły się następnie na inne organy regulacyjne i policję, prowadząc do załamania się rządów prawa – czytamy w raporcie panelu, który został opublikowany przez premiera Roberta Abelę.

Abela, który zastąpił Josepha Muscata na stanowisku premiera w 2020 roku, powiedział dziennikarzom, że chce przeprosić rodzinę Caruany Galizii i wszystkich dotkniętych niepowodzeniami państwa. Morderstwo było ciemnym rozdziałem w historii Malty i szkoda byłoby, gdyby lekcje nie zostały wyciągnięte – powiedział na konferencji prasowej. Raport śledczy był kolejnym krokiem w procesie wyjaśnienia sprawy, dodał Abela, i wezwał parlament na nadzwyczajne posiedzenie w piątek rano, aby to omówić.

W raporcie stwierdzono, że państwo nie rozpoznało rzeczywistych i bezpośrednich zagrożeń dla życia Caruany Galizii i nie podjęło rozsądnych kroków, aby ich uniknąć. Rodzina Caruany Galizii wydała oświadczenie, w którym wyraziła nadzieję, że doprowadzenie sprawy do końca pozwoli przywrócić rządy prawa.

Muscat, czyli były premier Malty zrezygnował ze swojej funkcji w styczniu 2020 roku po aresztowaniu Fenecha. Nigdy nie został oskarżony o jakiekolwiek przestępstwo. Muscat napisał w czwartek na Facebooku: raport jednoznacznie stwierdza, że ​​nie byłem w żaden sposób zamieszany w morderstwo… Należy zauważyć, że śledztwo wykazało, że państwo nie miało wcześniejszej wiedzy o zabójstwie ani nie było w nie zaangażowane.

Media później ujawniły również bliskie powiązania między Fenechem a ministrami i wyższymi funkcjonariuszami policji. Sędziowie w swoim raporcie wezwali do natychmiastowych działań w celu ograniczenia i uregulowania powiązań między politykami a biznesmenami. Zdaniem komisji śledczej zabójstwo Caruany Galizii było albo nieodłącznie, albo bezpośrednio związane z jej pracą śledczą.

Wnioski zawarte w raporcie nie obligują rządu Malty do podjęcia jakichkolwiek działań, ale opozycyjna Partia Nacjonalistyczna wezwała Muscata i Abelę do wzięcia na siebie odpowiedzialności. Dochodzenie państwowe jest jasne: zabójstwo Daphne Caruany Galizii było możliwe dzięki zbiorowej bezczynności gabinetu Josepha Muscata, z których wielu członków nadal sprawuje urzędy publiczne. Robert Abela musi dopilnować, by odpowiedzialność za tę „kulturę bezkarności” została poniesiona – powiedział lider opozycji Bernard Grech w oświadczeniu.

W swoim raporcie sędziowie przypisali pośrednią odpowiedzialność Muscatowi za okoliczności, które doprowadziły do ​​morderstwa, powołując się na jego brak działań przeciwko szefowi sztabu Keithowi Schembriemu i byłemu ministrowi energetyki Konradowi Mizziemu w związku z ich tajnymi firmami, ujawnionymi w Panama Papers, oraz ich rzekome powiązania z 17 Black, tajną firmą należącą do Fenecha. W raporcie stwierdzono, że decyzje Muscata wzmocniły kulturę bezkarności, w której działały osoby, o których pisała zamordowana dziennikarka.

Stwierdzono, że państwo powinno zaoferować odszkodowanie rodzinie Caruana Galizia, a rząd powinien przeprowadzić reformę, która wykluczy z pełnienia funkcji publicznych każdą osobę odpowiedzialną za niedociągnięcia nakreślone w śledztwie. Abela powiedział w czwartek, że nie wyklucza możliwości przyznania odszkodowania dla rodziny zamordowanej.

Dochodzenie zaakceptowało dowody od policji, urzędników państwowych, rodziny Caruana Galizia i dziennikarzy.

Autor: 
Christopher Scicluna tłum. Dominik Kaługa
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama