Seul krytykowany za seksistowskie porady dla kobiet w ciąży

Reklama

śr., 01/13/2021 - 20:33 -- MagdalenaL

SEUL, Korea Południowa - Rząd stolicy Korei Południowej spotyka się z krytyką dotyczącą internetowego podręcznika dla kobiet w ciąży, który zawiera seksistowskie wskazówki i stereotypy dotyczące płci.

Już usunięte wytyczne, które zostały opublikowane na stronie internetowej seulskiego "Centrum Informacji o Ciąży i Porodzie" sugerowały, że kobiety w ciąży powinny przygotować dla swoich mężów i rodziny jedzenie, ubrania i artykuły codziennego użytku, zanim pojadą do szpitala, by urodzić. Oferowały one wskazówki dotyczące kontroli wagi, które polegały na wieszaniu ubrań o mniejszym rozmiarze dla motywacji, i ostrzegały kobiety przed nadmiernymi wydatkami na odzież dla dzieci.

Według Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych Korea Południowa ma jeden z najniższych wskaźników urodzeń na świecie i stara się zachęcać do większej liczby porodów. Krytycy twierdzą jednak, że wysiłki te zostały zahamowane przez rząd, który często odzwierciedla głęboko patriarchalne społeczeństwo i szeroko rozpowszechnione seksistowskie poglądy.

"To tak, jakby Seul deklarował, że żona powinna zajmować się wszystkimi pracami domowymi" - powiedziała w wywiadzie telefonicznym Kim Hyomin, studentka Duksung Women's University.

Podręcznik został opublikowany w 2019 roku, ale przyciągnął większą uwagę dopiero w zeszłym tygodniu, kiedy na portalach społecznościowych pojawiła się o nim krytyka. Spóźniona wściekłość skłoniła stolicę do usunięcia wytycznych, i wywołała petycje internetowe z prośbą o przeprosiny.

Rząd Metropolitalny Seulu przyznał w poniedziałkowym oświadczeniu, że nie sprawdził dokładnie wytycznych, które według niego pochodziły ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, i obiecał przejrzeć strony internetowe związane z miastem i edukować pracowników w zakresie równości płci.

Wytyczne ostrzegały również kobiety o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu, jeśli mąż "nagle rzuci się na nią [w ramach chęci do stosunku]" lub zaangażuje się w "agresywną aktywność seksualną".

Według Ji-Yeong Yunkim, adiunkta w Instytucie Ciała i Kultury Uniwersytetu Konkuk, wytyczne promowały i normalizowały przemoc na tle płciowym.

"Kobiety są postrzegane jako zmuszane do poświęceń i opieki nad dorosłymi mężczyznami, jakkolwiek trudne to jest", powiedziała Yunkim.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy rząd stara się, by zwiększenie liczby urodzeń odbiło się szerokim echem.

W 2016 roku południowokoreańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło internetową "mapę urodzeń", która pokazywała liczbę kobiet w wieku rozrodczym w podziale na dzielnice miasta i regiony. Strona ta została ściągnięta po publicznych głosach sprzeciwu.

Yunkim, profesor, powiedziała, że powtarzające się błędy rządu Korei Południowej wynikają z postrzegania kobiet przez instytucje zdominowane przez mężczyzn.

"Oni widzą kobiety jako narzędzia reprodukcji, a nie indywidualne osoby," powiedziała Yunkim.

Autor: 
Juwon Park, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama