Setki uczestników na marszach wielkanocnych w Niemczech

Reklama

wt., 04/06/2021 - 18:50 -- MagdalenaL

Źródło: https://unsplash.com/photos/p2Xor4Lbrrk  

Zniesienie broni jądrowej i odwrócenie się od wymogów NATO. W ponad 60 miastach ludzie wyszli na ulice w obronie pokoju. Protesty odbywają się również w Internecie. 

W całych Niemczech wiele setek osób wzięło udział w marszach wielkanocnych. Na tradycyjnych protestach demonstranci domagali się więcej pokoju na świecie, na przykład poprzez zniesienie broni nuklearnej lub dronów bojowych w misjach wojennych. W tym roku kluczowym postulatem było odejście od dwuprocentowej wartości docelowej ustalonej przez NATO. Członkowie sojuszu, w tym Niemcy, zobowiązali się do przeznaczania na obronę, dwóch procent produktu krajowego brutto. 

W przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy to protesty zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, w Wielką Sobotę protesty odbędą się w ponad 60 miastach. Zostało to policzone przez biuro Marszu Wielkanocnego we Frankfurcie. 

Według organizatorów, na ulicach Monachium pojawiło się około 1000 demonstrantów. Policja mówiła jednak tylko o około 250 uczestnikach. Jak podała policja, w Münster w Nadrenii Północnej-Westfalii ponad 100 aktywistów wyruszyło na wielkanocną rowerową wycieczkę pokojową. Według policji, w Moguncji w Nadrenii-Palatynacie w marszu wielkanocnym wzięło udział około 100 osób. Demonstracje odbyły się również w Düsseldorfie, Saarbrücken i Norymberdze. 

„Świadczy to o stabilnej strukturze organizacyjnej ruchu pokojowego, który - nawet w pandemicznych warunkach - jest w stanie organizować w całym kraju akcje na rzecz pokoju i rozbrojenia przeciwko militaryzacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej” - komentuje protesty w pisemnym oświadczeniu Biuro Marszu Wielkanocnego. W Wielki Piątek w całych Niemczech demonstrowali działacze na rzecz pokoju. Akcje mają trwać do poniedziałku włącznie i odbywać się również w Internecie. 

Marsze wielkanocne są organizowane przez różne partie, grupy kościelne, grupy pokojowe i przykładowo również przez aktywistów klimatycznych z organizacji Fridays for Future. 

Autor: 
tłum: Paulina Leopold
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama