Setki nigeryjskich uczniów zaginionych po ataku na szkołę

Reklama

pon., 12/14/2020 - 16:35 -- MagdalenaL

LAGOS, Nigeria - Setki nigeryjskich uczniów zaginęło po tym, jak uzbrojeni strzelcy zaatakowali szkołę średnią w północno-zachodniej części kraju, w stanie Katsina, jak powiedziała policja, podczas gdy prezydent powiedział, że wojsko walczyło z bandytami w lesie, próbując odnaleźć uczniów.

W piątek wieczorem Rządowe Liceum Naukowe w Kankarze zostało zaatakowane przez dużą grupę rozbójników, którzy strzelali "z karabinów AK-47", powiedział w oświadczeniu rzecznik policji stanu Katsina Gambo Isah.

Policja wciągnęła napastników "w strzelaninę, która dała (niektórym) uczniom możliwość wspięcia się na ogrodzenie szkoły i ucieczki", powiedział Isah.

Około 400 uczniów zaginęło, i tylko 200 zostało naliczonych, powiedział Isah. Uważa się, że szkoła miała ponad 600 uczniów.

"Policja, nigeryjskie wojsko i nigeryjskie siły powietrzne ściśle współpracują z władzami szkolnymi, aby ustalić faktyczną liczbę zaginionych i/lub porwanych uczniów", powiedział Isah. "Grupy poszukiwawcze pracują nad znalezieniem lub uratowaniem zaginionych."

Mieszkaniec miasta, Mansur Bello, powiedział, że napastnicy zabrali niektórych uczniów.

Wojsko, wspierane przez siły powietrzne, zlokalizowało enklawę bandytów w lesie Zango/Paula w rejonie Kankary, gdzie doszło do wymiany ognia w trakcie działań operacyjnych, powiedział prezydent Muhammadu Buhari, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez jego rzecznika, Garba Shehu.

"Nasze modlitwy są z rodzinami uczniów, władzami szkoły i rannymi", powiedział prezydent w oświadczeniu. Nie powiedziano w nim, czy któryś z uczniów został uratowany.

Uważa się, że ten ostatni atak na szkołę przez strzelców w Nigerii został przeprowadzony przez jedną z kilku grup bandytów działających w północno-zachodniej Nigerii. Grupy te cieszą się złą sławą, ponieważ porywają ludzi dla okupu.

Najpoważniejszy atak na szkołę miał miejsce w kwietniu w 2014 roku, kiedy to członkowie grupy dżihadystycznej Boko Haram porwali 276 dziewczynek z ich szkolnego akademika w Chibok w północno-wschodnim stanie Borno. Około 100 z tych dziewczynek nadal jest zaginionych.

Autor: 
Sam Olukoya, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama