Setki fikcyjnych małżeństw w związku z Brexitem

Reklama

pt., 08/12/2022 - 12:12 -- MagdalenaL

W celu otrzymania prawa pobytu wielu obywateli Unii Europejskiej zawarło fikcyjne małżeństwa w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie 365 par próbowało skorzystać z systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej. Jak dotąd nie wszczęto postępowania karnego. 
 

Według badań BBC w związku z Brexitem zostały zawarte setki fikcyjnych małżeństw. Jak dotąd żaden z tych przypadków nie został potwierdzony, poinformowała w środę stacja. Według BBC, które uzyskało dane liczbowe dzięki wnioskowi o wolność informacji, mówi się o 365 parach, które próbowały wykorzystać możliwości systemu osiedleńczego dla obywateli UE. 
 
System ten gwarantuje obywatelom Unii Europejskiej, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przed Brexitem, w dużej mierze te same prawa, co przed wyjściem z UE. Współmałżonkowie mogą pracować, mieszkać i korzystać z systemu opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii. Małżonkowie każdej narodowości mogą złożyć wniosek i otrzymać prawo do pobytu. 
 
W przypadku fikcyjnych małżeństw obywatele UE chcą dzięki związkowi z obywatelem spoza UE otrzymać prawo do pobytu – w niektórych przypadkach odbyło się to za pieniądze, w innych były podobno zaangażowane gangi przestępcze. Według BBC żaden z podejrzanych nie został oskarżony, a ich prawo do pobytu nie zostało cofnięte. 
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że podczas pandemii wytropiono mniej takich przypadków. 

Autor: 
die Welt /Tłumaczenie: Klaudia Tukindorf
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama