Selaković: Serbia zaangażowana w dialog z Prisztiną pomimo obstrukcji z jej strony

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 23:19 -- MagdalenaL

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Artykuł z 18.06.2021

Szef serbskiej dyplomacji spotkał się dziś z ambasadorem Włoch, Carlo Lo Casciem, któremu przekazał zobowiązanie Serbii do dialogu, co, jak powiedział, zostało pokazane na ostatnim spotkaniu w Brukseli „mimo obstrukcji i zupełnie niekonstruktywnej postawy Prisztiny".

Serbski minister spraw zagranicznych, Nikola Selaković, na dzisiejszym spotkaniu z ambasadorem Włoch, Carlo Lo Casciem, którego zapewnił o zaangażowaniu Serbii w dialog z Kosowem, co, jak powiedział, zostało udowodnione na ostatnim spotkaniu w Brukseli „pomimo obstrukcji i całkowicie niekonstruktywnej postawy Prisztiny”. Podczas spotkania omówiono także zbliżającą się wizytę włoskiego ministra spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej z Luigim Di Maio w Belgradzie w dniach 21 i 22 czerwca. Selaković powiedział, że Serbia przywiązuje dużą wagę do dalszego rozwoju ogólnych stosunków z Włochami, które odbywają się w duchu przyjaźni i bliskich więzi między dwoma narodami. Zwrócił uwagę, że współpraca między Serbią a Włochami rozwija się na poziomie partnerstwa strategicznego, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie stosunków politycznych i gospodarczych oraz rozgałęzionej i owocnej współpracy w wielu dziedzinach.

Selaković dodał, że dla stosunków między obydwoma krajami przydałoby się w najbliższym czasie odbycie czwartej wspólnej sesji posiedzenia rządów. Minister spraw zagranicznych Serbii powiedział, że współpraca gospodarcza jest jednym z priorytetów i podkreślił, że Włochy są jednym z najważniejszych inwestorów w serbskiej gospodarce. Wyraził przy tym satysfakcję z faktu, że poziom wymiany handlowej i gospodarczej między Serbią a Włochami wzrastał przez pierwsze cztery miesiące tego roku. Selaković podziękował Włochom za wsparcie Serbii w procesie integracji europejskiej, szczególnie podkreślając fakt, że Włochy są jednym z najgłośniejszych orędowników rozszerzenia Unii.

Autor: 
tłum. Anna Stosio
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama