Scarlett Johansson składa pozew. Chodzi o Czarną Wdowę na platformie Disney+

Reklama

pt., 07/30/2021 - 18:48 -- MagdalenaL

Scarlett Johansson pozywa Disneya. Chodzi o jednoczesne wypuszczenie Czarnej Wdowy do kin, jak i na platformie streamingowej Disney+.

36-letnia gwiazda Marvela złożyła w czwartek do Sądu Najwyższego w Los Angeles pozew oskarżający Disneya o to, że został złamany jej kontrakt w momencie, gdy firma wypuścił film o superbohaterach jednocześnie w kinach, jak i na Disney+ (za opłatą w wysokości 30 dolarów). Johansson twierdzi w pozwie, że umowa ze studiem Marvel Entertainment, należącym do Disneya, gwarantowała jej osobne wypuszczenie filmu do kin, a znaczna część jej wynagrodzenia zależała od tego, jak dobrze będzie szła sprzedaż biletów.

Disney celowo wywołał naruszenie kontaktu przez Marvela, bez żadnego wytłumaczenia, aby Pani Johansson nie dostrzegła pełnych korzyści wynikających z umowy z Marvelem, jak mówi jej przedstawiciel, dowiadujemy się z WSJ. Disney wypuścił film na Disney+ z powodu pandemii, przez którą kina musiały wprowadzić limit zajętych miejsc.

Z pewnością nie będzie to ostatnia sprawa, w której talent z Hollywood postawił się Disneyowi i stawia jasno sprawę, że jakkolwiek firma by nie udawała, to ma prawny obowiązek wywiązywać się z umów, powiedział adwokat Johansson, John Berlinski. Gwiazda Marvela twierdzi, że Disney naruszył jej kontrakt.

Rzecznik Disney powiedział FOX Business, że pozew „nie ma kompletnie żadnej podstawy”.

Pozew jest szczególnie przykry i niepokojący w bezdusznym zlekceważeniu tragicznych i ciągnących się skutków pandemii Covid-19, mówi rzecznik Disneya. Disney w pełni przestrzegało kontraktu z Panią Johansson, a dodatkowo wypuszczenie Czarnej Wdowy w ramach Premier Access na Disney+ znacznie zwiększyło możliwość zarobienia przez nią dodatkowego wynagrodzenia oprócz 20 mln dolarów, które już otrzymała.

Johansson grała jako Czarna Wdowa/Natasha Romanoff od debiutu w Iron Manie 2 w 2010 roku. To był jej dziewiąty, a zarazem ostatni film, w którym wcieliła się w tę rolę.

Przedstawiciele gwiazdy niejednokrotnie próbowali negocjować zmiany w jej kontrakcie, jednak zarówno Disney jak i Marvel „nie odpowiadali”, jak można przeczytać w dokumentacji. Zgodnie z korespondencją mailową, negocjacje rozpoczęły się już w 2019 roku.

Disney ostro odpowiedział w oświadczeniu wydanym dla „Variety”, nazywając pozew „przykrym i niepokojącym”.

Nie ma kompletnie żadnej podstawy do tego pozwu, jak twierdzi przedstawiciel „mysiej nory”. Pozew jest szczególnie przykry i niepokojący w bezdusznym zlekceważeniu tragicznych i ciągnących się skutków pandemii Covid-19.

Oszacowano, że jednoczesne wydanie produkcji w wersji streamingowej wraz z kinową kosztowało Johansson ponad 50 mln dolarów. Walt Disney Co. Oznajmiło 11 lipca, że film o superbohaterach wygenerował około 80 mln dolarów z samych biletów w Ameryce Północnej. Dodając do tego 78 mln z kin z całego świata i przynajmniej 60 mln z Disney+, Czarna Wdowa osiągnęła przychód ponad 215 mln dolarów w pierwszym tygodniu po wydaniu.

Studio powiedziało, że to najlepszy weekend dla premiery filmu w Ameryce, odkąd Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie miał swoją premierę w 2019 roku, jeszcze przed pandemią.

Autor: 
Jessica Napoli; tłum. Marta Gołaszewska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama