Sankcje wobec Rosji kosztują UE 21 miliardów euro rocznie

Reklama

pt., 12/11/2020 - 14:47 -- MagdalenaL

Sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję w związku z agresją na Ukrainie i aneksją Krymu w marcu 2014 r. kosztują unijną gospodarkę dziesiątki miliardów euro rocznie. O tym czytamy w komunikacie prasowym Izby Handlowej w Dusseldorfie (CCI), do którego odnosi się „TASS”.

„Sankcje wobec Rosji kosztują niemiecką gospodarkę 5,45 mld euro rocznie. Koszty dla Unii Europejskiej to 21 mld euro” - powiedział Gregor Berghausen, dyrektor zarządzający Izbą Przemysłowo-Handlową w Düsseldorfie, komentując wyniki analizy zleconej przez Instytut Badań Ekonomicznych Ifo w Monachium.

Badanie firm przeprowadzone w ramach badania wykazało również, że najbardziej dotknięte sankcjami nałożone na Rosję branże takie jak przemysł wytwórczy, budowa maszyn, motoryzacja i przemysł chemiczny były najbardziej dotknięte. Jednocześnie wskazuje się, że w przypadku zniesienia sankcji skorzystają na tym zarówno Rosja, jak i Niemcy. „Wszyscy uczestnicy tego procesu, a zwłaszcza Rosja, skorzystają na zniesieniu sankcji. W Niemczech wszystkie kraje związkowe, zwłaszcza Niemcy Wschodnie, odniosą korzyści gospodarcze” - powiedziała Lysandra Flach, szefowa Ifo Center for Foreign Economic Affairs.

Jednocześnie wskazuje się, że dalsza polityka sankcyjna wobec Rosji przyczyni się jedynie do pogorszenia sytuacji gospodarczej wszystkich graczy. „Badanie po raz kolejny pokazuje, że z ekonomicznego punktu widzenia sankcje prowadzą tylko do strat po obu stronach. Jeśli sankcje zostaną zaostrzone, straty finansowe wzrosną, jeśli zostaną złagodzone, będzie można ponownie zwiększyć sprzedaż” - podsumował Berghausen.

W szczególności „niemiecki eksport do Rosji może wzrosnąć o ponad 15%”. Ponadto, jak zauważono w komunikacie prasowym, Rosja jest ważnym rynkiem z dużym potencjałem dla średnich przedsiębiorstw w Niemczech. Na przykład przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego skorzystają na otwarciu rynku, zwłaszcza w Południowej Westfalii.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama