Rosjanie są ostrzegani przed zbliżającą się małą epoką lodowcową.

Reklama

śr., 02/24/2021 - 22:46 -- MagdalenaL

MOSKWA, 23 lutego - RIA Novosti.  

Zamiast globalnego ocieplenia ludzkość czeka mała epoka lodowcowa - powiedział w wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety" Giennadij Matiszow, oceanolog, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, dyrektor naukowy Południowego Centrum Naukowego Rosyjskiej Akademii Nauk. 

Naukowiec stwierdził, że gdyby zwolennicy teorii globalnego ocieplenia mieli rację, lód w Arktyce już dawno by się stopił. 

"Cztery lata temu byłem na Biegunie Północnym. <...> Stojąc tam, pod koniec sierpnia wśród śniegu, z niedźwiedziami polarnymi dookoła, myśląc: "Chciałbym, żebyśmy mogli, choć na jeden dzień zgromadzić tu zwolenników globalnego ocieplenia" - wyznał Matiszow. 

Według niego okres ciepły w Arktyce dobiegł końca, a klimat zmienił się na cykl zimny. Niezwykle ciepła zima w ubiegłym roku w centralnej Rosji nie powinna być myląca, uważa Matishov. Naukowiec zauważył, że w tym samym okresie Amerykę Północną nawiedziły mrozy, a na Bliskim Wschodzie wystąpiły opady śniegu. 

"W ciągu ostatnich 15 lat zatoka Taganrog była pokryta lodem średnio przez 54 dni w roku. Jest to nietypowo wysoki poziom dla południa i bliżej mu do zimnej fali" - dodał Matishov, zaznaczając, że należy kierować się danymi z okresu stu lat. 

Podkreślił, że klimat jest cykliczny. Jako przykład ocieplenia podobnego do tego obserwowanego w ostatnich latach naukowiec podał sytuację z 1878 roku, kiedy to statek "Vega" w ciągu jednego sezonu przepłynął całą Północną Drogę Morską. Przypominał również o parowcu SS Czeluskin. 

"Był on również w stanie pokonać Północny Szlak Morski. To w Cieśninie Beringa uderzył w lód, statek przeniosło w kierunku Alaski, ale Zatokę Kolską pokonali" - powiedział profesor. 

Naukowiec wezwał do zwrócenia uwagi na Antarktydę. Zauważył, że jego pokrywa lodowa zawiera 92% całego lodu na lądzie. 

"Jeśli ta zimna sfera zacznie się naprawdę topić, wtedy będziemy mogli mówić o nieprzewidzianym ociepleniu. Poziom oceanów na świecie podniesie się o sześćdziesiąt metrów" - ostrzegł. 

Matishov ponownie zwrócił uwagę, że klimat jest cykliczny, ale obecnie raczej się ochładza, nie ociepla. Świadczy o tym niezrównoważony klimat w europejskiej części Rosji: mroźne zimy, susze, pożary, intensywne opady. 

"Zmierzamy w kierunku małej epoki lodowcowej. Nadejdzie ona jednak za tysiące lat. Takie zmiany nie są zauważalne dla ludzkiego życia, tylko dla epok" - podsumował naukowiec. 

Autor: 
tłum: Paulina Zbieć
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama