Rosja: Od przyszłego tygodnia masowe szczepienia

Reklama

czw., 12/03/2020 - 14:16 -- MagdalenaL

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał władzom rozpoczęcie w Rosji, w przyszłym tygodniu, masowych szczepień przeciwko COVID-19.

„Ustalamy, że w przyszłym tygodniu nie będziecie mnie o tym informować, po prostu rozpoczniecie masowe szczepienia. Bierzemy się do roboty”, powiedział wicepremier Tatianie Golikovej, podała Fena powołując się na Reutera.

Szczepienie rozpocznie się od „pierwszych dwu grup ryzyka, którymi są lekarze i nauczyciele”.

Jak niedawno poinformowali twórcy rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, przejściowe analizy danych pochodzących z badań klinicznych wykazują, że Sputnik V jest skuteczna w 95%.

Podawana w dwu dawkach, Sputnik V będzie kosztować na rynkach międzynarodowych mniej niż 20 USD na osobę, a dla obywateli Rosji będzie bezpłatna.

Wkrótce 2 mln dawek

Szef rosyjskiego funduszu Kirill Dmitrev już wcześniej zapowiadał, że Moskwa zamierza w przyszłym roku wyprodukować ponad miliard dawek dla pacjentów w kraju i za granicą.

W ciągu najbliższych kilku dni Rosja wyprodukuje 2 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Wiem, że wyprodukowano lub zostanie wyprodukowanych w ciągu najbliższych kilku dni ponad 2 mln dawek. Produkcja pierwszej zarejestrowanej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V osiągnie taki właśnie poziom”, powiedział prezydent Putin podczas ceremonii otwarcia wielofunkcyjnych centrów medycznych Ministerstwa Obrony Rosji, która odbyła się w formie wideokonferencji.

Szczepionka Sputnik V, wyprodukowana przez Instytut Badań Naukowych "Gamaleja", 11 sierpnia uzyskała świadectwo rejestracji rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia i tym samym stała się pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencije

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama