Rosja gotowa na ,,zamrożenie” kwestii głowic atomowych

Reklama

śr., 10/28/2020 - 18:55 -- MagdalenaL

Rząd w Moskwie podał nową propozycje dla rozmów w ramach umowy o rozbrojeniu New Start. Nie ma jeszcze odpowiedzi z Waszyngtonu.

W rozmowach o przedłużeniu umowy New Start rząd w Moskwie gotowy jest na ustępstwa. Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rosja decyduje się na ograniczenie ilości głowic atomowych do już istniejących, jeśli tylko USA uczynią to samo. Dzięki temu będzie można przedłużyć umowę o rok.

New Start z roku 2010 to ostatnia taka inicjatywa ograniczenia arsenału jądrowego pomiędzy USA i Rosją. Bez przedłużenia umowa zakończy się 5 lutego 2021. W czerwcu obie strony zakończyły pierwszą rundę rozmów o przyszłości układu bez większych sukcesów.

W zeszły piątek prezydent Rosji, Władimir Putin, zaproponował przedłużenie umowy. Bez konkretnych warunków i na kolejny rok. Czas ten miały służyć do przeprowadzenia kolejnych rozmów.

USA, które naciska na udział w rozmowach silnie uzbrojonych w pociski atomowe Chin, odrzuciły propozycję Putina. Postępowanie takie bez ograniczeń arsenału atomowego miałoby być oplakane w skutkach według Waszyngtonu. Rząd amerykański również wymaga zamrożenia ilości głowic atomowych jako warunek wstępny do jakichkolwiek nowych negocjacji w ramach New Start.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że zamrożenie owo możliwe będzie jedynie w przypadku, kiedy USA zrezygnuje ze ,,stawiania dalszych warunków”. Równocześnie MSZ ponowiło propozycję rocznego przedłużenia umowy, co miałoby umożliwić wielowymiarowe negocjacje o kształcie dalszych ustaleń w kolejnych latach. 

USA chcą udziału Chin

Umowa New Start ogranicza rosyjskie i amerykańskie arsenały nuklearne do 800 jednostek nośnych o 1550 głowic gotowych do użycia. Jeśli nie dojdzie do przedłużenia lub nie nastąpi zawarcie nowej umowy, wtedy pierwszy raz od dzisięcioleci nie będzie żadnych ustaleń, ograniczających stan ilościowy taktycznych ładunków jądrowych.

W poprzednim roku USA zerwały traktat INF, postanawiający rozbrojenie pocisków atomowych średniego zasięgu. W maju zapowiedziano również wyjście z umowy Open Skies z Rosją, na mocy której obie strony mogły wykonywać loty rozpoznawcze nad terytorium drugiego państwa.

Federacja Rosyjska chciałaby przedłużenia umowy New Start jednak nie widać na to szans również z powodu zbliżających się wybrów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kandydat demokratów i przeciwnik Donalda Trumpa, Joe Biden, wypowiedział się za przedłużeniem traktatu. 

Autor: 
Steffen Richter Tłum. Sławomir Piechnik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama