Rosja gotowa na przekierowanie ruchu internetowego przez Azję

Reklama

czw., 06/30/2022 - 22:25 -- MagdalenaL

Rosja będzie mogła przekierowywać ruch internetowy przez Azję po odłączeniu od sieci europejskiej — powiedział szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej, Urvan Parfentiev, koordynator Centrum Bezpiecznego Internetu.

Jeśli Rosja zostanie odłączona od europejskich kantorów, będzie mogła przekierować ruch internetowy przez Azję. Maksut Shadayev, szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej, stwierdził na CNews Forum Cases: Experience of IT Leaders.

Minister przypomniał, że były już precedensy odłączania rosyjskich operatorów w punktach wymiany ruchu międzynarodowego.

Urvan Parfentiev, koordynator Centrum Bezpiecznego Internetu wyjaśnił, że mówimy o alternatywnych trasach ruchu.

„Zdajemy sobie sprawę z licznych spekulacji na temat odłączenia Rosji od Internetu. W tym przypadku mówimy o bardziej przybliżonym technicznie scenariuszu jak wykluczenie wielu punktów wymiany ruchu. Musisz zrozumieć, że Internet jest systemem globalnym, z reguły dla wielu krajów to takie punkty wymiany ruchu transgranicznego. Jeśli z jakiegoś powodu zostanie podjęta decyzja, że ​​ruch zostanie zatrzymany, powiedzmy, europejskie punkty wymiany ruchu, odpowiednie przyłączenie rosyjskiego segmentu Internetu do części globalnego systemu będzie kontynuowane przez te punkty wymiany ruchu, przez te linie i kanały komunikacyjne. Chodzi tylko o wybór alternatywnych tras ruchu, czyli dla porównania samochód będzie jechał nie jedną drogą, a drugą”, powiedział.

Ekspert uważa, że ​​przekierowanie ruchu internetowego nie wpłynie na bezpieczeństwo danych.

„Ruch internetowy to sfera telekomunikacji. Bezpieczeństwo to coraz częściej kwestia programowo-sprzętowa, związana ze sprzętem serwerowym i działaniami niektórych podmiotów relacji internetowych, przede wszystkim użytkowników. Wybór innych punktów wejścia do ruchu nie jest bezpośrednio związany z bezpieczeństwem danych” - podsumował Urvan Parfentiev.

Tłumaczono wtedy, że dzięki zmianom rosyjski Internet będzie funkcjonował, nawet jeśli lokalni operatorzy nie będą mogli uzyskać połączenia z zagranicznymi serwerami i będzie lepiej zabezpieczony przed cyberatakami. Krytycy tego rozwiązania oceniali, że to próba izolacji rosyjskiej sieci internetowej i łamanie zasad wolności.

Rosja testowała „suwerenny Internet”

Rosja testowała już odłączenie się od globalnego Internetu w 2019 r. Taką operację przeprowadzano wtedy podczas 30-dniowego testu. Rosja przyjęła też ustawę o „suwerennym Internecie”, zakładającą przebudowę struktury sieci tak, by rosyjska komunikacja internetowa przebiegała przez węzłowe punkty wewnątrz kraju.

Rosja przygotowuje się do odłączenia od globalnego Internetu, ograniczając dostęp do informacji dla narodu rosyjskiego. To oznacza cenzurę, której jesteśmy całkowicie przeciwni” - pisze grupa Anonymous.

Dokument pochodzi z soboty i został opublikowany na twitterowym kanale NEXTA. Z pisma wynika, że Rosja rozpoczęła przygotowania do odcięcia się od globalnego Internetu. Wszystkie serwery i domeny mają zostać przeniesione do strefy rosyjskiej najpóźniej do najbliższego piątku.

Anonymous: „Rosja przygotowuje się do odcięcia od globalnego Internetu”. Wyciekł dokument. „Cenzura”

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama