Republikanie przeciwni szerszej edukacji o niewolniczej przeszłości Stanów Zjednoczonych w szkołach

Reklama

ndz., 05/02/2021 - 10:50 -- MagdalenaL

Dziesiątki republikańskich senatorów wezwało w piątek rząd Bidena do wycofania projektu, który wiąże się z szerszą edukacją o niewolniczej przeszłości Stanów Zjednoczonych.

Republikanie twierdzą, że zwrócenie większej uwagi na nierówności rasowe w ramach lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie tylko zaostrzy podziały.

Ten podpisany przez 39 republikańskich senatorów list stanowi najnowszy rozdział politycznej debaty na temat nierówności rasowych i rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Senatorowie pod wodzą Mitcha McConnella piszą, że proponowana polityka edukacyjna jest pożywką dla „upolitycznionej i szerzącej podziały agendy” i skupia się na niedoskonałościach Stanów Zjednoczonych jako kraju.

„Młodzi Amerykanie zasługują na dogłębną wiedzę o amerykańskiej historii i społeczeństwie. Muszą rozumieć zarówno nasze sukcesy, jak i nasze porażki”, napisali Republikanie do sekretarza edukacji Miguela Cardony. „Nie musimy przenosić pieniędzy z podatków Amerykanów z tego, co jednoczy nasz kraj, na radykalne ideologie, które nas dzielą.”

Rzecznik Departamentu Edukacji powiedział, że „historia nierówności systemowych” w Ameryce zyskuje coraz większe uznanie i zauważył, że Departament jest otwarty na wszelkie propozycje dotyczące projektu tej polityki.

„Edukacja sprzyjająca ojczyźnie”

Partia Republikanów już od dawna spodziewała się projektów, w których naświetlone zostaną czarne karty amerykańskiej historii. Dlatego były prezydent Donald Trump regularnie krytykował projekt 1619 The New York Timesa, który zdobył Nagrodę Pulitzera i który przyjrzał się przeszłości pierwszych afrykańskich niewolników w kolonialnej Ameryce. Zamiast tego Trump chciał więcej edukacji „sprzyjającej ojczyźnie”.

Propozycja ustawy rządu Bidena ma wesprzeć edukację „która rzetelnie i szczegółowo opowiada różnorodną historię naszego kraju i która podkreśla rolę różnorodności w demokracji” - można ją przeczytać na stronie internetowej rządu Stanów Zjednoczonych. Szkoły zachęca się do poświęcenia uwagi „systemowemu wykluczaniu, uprzedzeniom, nierównościom i politykom dyskryminującym w historii Stanów Zjednoczonych”.

Autor: 
Tłumaczenie: Anna Polny
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama