Republika Czeska wyraziła chęć pomocy Unii Europejskiej w rozwiązaniu problemu migracyjnego

Reklama

pt., 07/19/2019 - 15:38 -- koscielniakk

PRAgA Czechy są gotowe pomóc we wspólnym europejskim rozwiązywaniu problemu migracji, odmawiają jednak kwot dotyczących podziału uchodźców pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, poinformował w środę Minister Spraw Zagranicznych Tomáš Petříček (ČSSD). Była to reakcja na słowa niemieckiego Ministra Spraw Wewnętrznych Horsta Seehofera, według którego gotowość Czech do pomocy nad wspólnym europejskim rozwiązaniem problemu migracji jest bliska zeru.

„Czechy są gotowe pomóc we wspólnym europejskim rozwiązaniu problemu migracyjnego, jednak obowiązkowe kwoty są dla nas nie do przyjęcia” powtórzył wieloletnie czeskie stanowisko Petříček. „Możemy pomóc finansowo lub na przykład poprzez pomoc naszych policjantów i żołnierzy” dodał Minister Spraw Zagranicznych. Czechy wysyłają żołnierzy i policjantów do krajów znajdujących się na trasach migracji, aby pomagali tamtejszym władzom.

Petříček przypomniał także stanowisko czeskiej dyplomacji, że konieczne jest znalezienie rozwiązania problemu migracji wcześniej, zanim uchodźcy dotrą do Europy. „Migracją należy się zająć w krajach jej pochodzenia, myślę, że pod tym względem zgadzamy się w całej UE” - powiedział minister.

Seehofer powiedział w środę podczas prezentacji rocznego raportu niemieckiej policji federalnej w Berlinie, że nie istnieje żadne europejskie rozwiązywanie problemu migracji. „Ostatnio często podróżowałem także po Europie Wschodniej, ostatnio w Pradze. Gotowość do uczestnictwa w europejskim rozwiązaniu problemu jest bliska zeru” powiedział.

Obecny sposób rozdzielania migrantów nie może być według Seehofera rozwiązaniem długotrwałym. Jak twierdzi, ciągu ostatniego roku wielokrotnie doświadczał na przykład tego, że w piątek po południu jego biuro przyniesie mu informacje dotyczące statku z uratowanymi uchodźcami na Morzu Śródziemnym, a następnie próbuje dogadać się przez telefon z innymi państwami, które z nich przejmie część z nich. Uważa, że ​​możliwe jest zawarcie umowy z krajami, które w podobnych przypadkach wyrażą chęć uczestnictwa w podziale uchodźców.

 

Autor: 
Katarzyna Siwiec
Źródło: 

lidovky.cz

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama