Reporterzy bez Granic: W 2020 roku zginęło 50 dziennikarzy

Reklama

ndz., 01/03/2021 - 19:32 -- MagdalenaL

Jak poinformowała organizacja Reporterzy bez Granic (RSF), za swoją pracę w 2020 roku zabitych zostało 50 dziennikarzy i pracowników mediów. Większość z nich straciła życie w krajach nieobjętych wojną.

Dane pokazują wzrost liczby dziennikarzy zabitych podczas śledztw w sprawie przestępczości zorganizowanej, korupcji lub kwestii ekologicznych, poinformowała RSF, zwracając uwagę szczególnie na zabójstwa w Meksyku, Indiach i Pakistanie.

84% zabitych reporterów stało się celem z uwagi na swoją pracę, przekazała RSF w swoim rocznym raporcie (63% w 2019 roku).

„Od kilku lat Reporterzy bez Granic zauważają, że dziennikarze śledczy tak naprawdę atakują państwa lub kartele”, powiedziała przedstawicielka RSF Pauline Ades-Mevel.

Niebezpieczne związki w Meksyku

Meksyk to kraj, w którym zginęło aż 8 dziennikarzy, to więcej niż w jakimkolwiek innym państwie.

„Powiązania między przemytnikami narkotyków i politykami mają się dobrze, a dziennikarze, którzy ośmielają się informować o tych lub pokrewnych kwestiach, nadal są celem barbarzyńskich zabójstw”, czytamy w raporcie RSF.

„Żaden z meksykańskich morderców nie został dotąd ukarany”, podkreśliła organizacja, która od 1995 roku zbiera dane na temat przemocy wobec dziennikarzy na całym świecie.

W rozdartym wojną Afganistanie zginęło 5 dziennikarzy. W kraju odnotowuje się w ostatnich miesiącach wzrost liczby ukierunkowanych ataków na pracowników mediów, mimo że trwają rozmowy pokojowe między rządem a talibami.

RSF zwróciła również uwagę na sprawę irańskiego aktywisty i przeciwnika reżimu Ruhollaha Zam, który prowadził popularny kanał w mediach społecznościowych.

Został on stracony 12 grudnia przez powieszenie.

Monitoring protestów

Egzekucja Ruhollaha „potwierdza, że ​​Iran jest krajem, który w ciągu ostatniego półwiecza oficjalnie zabił najwięcej dziennikarzy”.

Ades-Mevel przyznała, że RSF zauważyła tendencję do „przemocy” wobec pracowników mediów po protestach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych (po zabójstwie George'a Floyda) oraz we Francji (przeciwko kontrowersyjnemu nowemu prawu dot. bezpieczeństwa).

Biorąc pod uwagę pandemię COVID-19, która większość dziennikarzy zamknęła w redakcjach, ogólna liczba dziennikarzy zabitych w 2020 roku była mniejsza niż w roku 2019.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama