Protestujący w Iraku przebili się do budynku parlamentu, aby potępić mianowanie nowego premiera

Reklama

ndz., 07/31/2022 - 14:11 -- MagdalenaL

Bagdad, Irak (CNN) – Setki rozwścieczonych protestujących lojalnych potężnemu klerykowi Muqtadzie al-Sadr przebiły się do ciężko strzeżonej Strefy Zielonej w środę w Bagdadzie, potępiając mianowanie nowego premiera.

Mohammed Shiya al-Sudani został oficjalnie mianowany w poniedziałek, aby przewodzić państwem przez największe ugrupowanie szyickie w irackim parlamencie.

Po mianowaniu nastąpiły masowe rezygnacje składane przez blok parlamentarny al-Sadra, grupę około 70 prawodawców, którzy wycofali się w ostatnim miesiącu z organu zarządzającego w jawnym pokazie siły po miesiącach politycznego patu.

Od wyborów parlamentarnych w październiku uformowanie nowego rządu w Iraku było problematyczne; poprzednie próby al-Sadra nie powiodły się w wyniku sprzeciwu pozostałych bloków politycznych.

Al-Sadr przekazał w swym przemówieniu w telewizji w czerwcu, że „jeśli blok Sadrystów, który pozostał [w parlamencie] jest przeszkodą na drodze do uformowania rządu, wszyscy prawodawcy tego bloku są gotowi z honorem opuścić parlament”.

Kleryk, który przyjmuje stanowisko zarówno antyirackie, jak i antyamerykańskie, jest niezmiernie popularny. Sukces jego bloku w październikowym głosowaniu groził wykluczeniem proirańskiemu blokowi szyickiemu, który od dawna dominował opływającą w ropę politykę państwa.

Al-Sadr powiedział w środę protestującym w budynku parlamentarnym, że otrzymano ich „wiadomość” oraz że powinni rozejść się do swoich domów.

Napisał na portalu Twitter: „Rewolucja reformy, a także odrzucenie nieprawości i korupcji. Wasza wiadomość została otrzymana. Przeraziliście skorumpowanych. Módlcie się i powróćcie bezpiecznie do swych domów”.

Ustępujący rząd premiera Mustafy al-Kadhimiego również opublikował oświadczenie wzywające protestujących sadrystów do „natychmiastowego opuszczenia Strefy Zielonej,” dochować własności publicznej, jak i prywatnej oraz stosować się do zaleceń służb bezpieczeństwa.

Al-Kadhimi dodał, że „służby bezpieczeństwa zadbają o ochronę instytucji państwowych i misji międzynarodowych, powstrzymując wszelkie naruszenia bezpieczeństwa i ładu”.

Autor: 
Hamdi Alkhshali i Aqeel Najim /Tłum. Kamil Andrzejczak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama