Projekty mieszkaniowe dla ludności autochtonicznej w Kanadzie

Reklama

wt., 07/27/2021 - 11:50 -- MagdalenaL

Dwa tygodnie temu na terenie CEGEP w Sept-Îles rozpoczęła się budowa pierwszego osiedla studenckiego dla rdzennej ludności. Na zdjęciu widok na plac budowy.

Kryzys mieszkaniowy pogłębił dyskryminację względem lokatorów wywodzących się z Pierwszych Narodów. 

Dyskryminacja ludności wywodzącej się z Pierwszych Narodów w mieszkalnictwie jest tak istotnym problemem, że w całym Quebecu powstają dla nich nowe projekty mieszkaniowe.

Rdzenna ludność chce iść do szkoły lub zdobyć pracę. Kiedy przybywają do miasta, szybko spotykają się z dyskryminacją, rasizmem, z powodu akcentu lub nazwiska i z przepełnionymi mieszkaniami. To może prowadzić, między innymi, do składania raportów do DPJ - mówi Tanya Sirois, dyrektorka generalna Regroupement des Centres d'amitié autochtones du Québec (RCAAQ).

Według niej w ostatnich latach problem się nasilił: w miastach jest coraz więcej osób pochodzących z Pierwszych Narodów, nie wspominając o kryzysie mieszkaniowym, który dotyka całą prowincję. W latach 2001-2016 całkowita populacja Pierwszych Narodów i Inuitów oficjalnie mieszkających w miastach w Quebecu wzrosła o 171,2 proc., jak podaje Statistics Canada. Nieco ponad 53 proc. z nich w momencie spisu powszechnego w 2016 r. mieszkało na stałe w miastach.

 

Życie we wspólnocie

Aby rozwiązać te problemy, RCAAQ stworzyła w 2019 r. własną firmę zajmującą się nieruchomościami, która ma rozwijać projekty mieszkań komunalnych m.in. w miastach studenckich.

Rdzenna ludność chce mieć dostęp do edukacji, ale większość z nich nie ma nawet szansy na obejrzenie mieszkań, a kiedy już im się to uda, żadne z nich nie odpowiada ich potrzebom - ubolewa dyrektorka generalna. Ideą - i potrzebą - jest zapewnienie środowiska, w którym rodzice mogą studiować, mieszkać z dziećmi i społecznością, a następnie korzystać z usług.

Dwa tygodnie temu rozpoczęła się budowa pierwszej rezydencji dla rdzennych studentów na terenie CEGEP Sept-Îles. Rezydencja ma zostać otwarta w sierpniu 2022 roku. Będą tam 32 mieszkania od kawalerek po duże apartamenty, wiele przestrzeni społecznych, zbiorowa kuchnia, 29 miejsc CPE i pierwsze 4-letnie przedszkole poza murami szkoły - wylicza Sirois.

Zdjęcie powyżej przedstawia makietę projektu.

Planowane są również dwa kolejne projekty mieszkaniowe, jeden w Trois-Rivières w sierpniu 2023 roku. Lokalizacja trzeciego z nich nie została jeszcze ustalona. Rząd Legaulta zainwestował w te projekty 18,4 mln dolarów.

 

Jakość życia

Potrzeba mieszkań od ludności rdzennej, dla ludności rdzennej [...] ponieważ mieszkanie jest kluczem do poprawy jakości życia - wspomina Édith Cloutier, dyrektorka Val-d'Or Native Friendship Centre, która przez dziesięć lat była odpowiedzialna za pierwszy projekt nieruchomości dla Pierwszych Narodów, który wszedł do "maszyny AccèsLogis [Société d'habitation du Québec] - mówi.

W 2017 r. w Val-d'Or otwarto również 24 mieszkania dla rdzennej ludności.

Autor: 
Anne-Sophie Poiré tłum. Olga Kij
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama