Pożary na południu Francji i na Sardynii

Reklama

pon., 07/26/2021 - 19:20 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Public Domain Pictures

Ponad tysiąc strażaków i innych służb ratowniczych zostało rozmieszczonych na południu Francji w celu gaszenia poważnego pożaru lasu. Wielki pożar szaleje również na włoskiej wyspie Sardynii: setki ludzi musiało opuścić swoje domy.

Pożar w południowej Francji szaleje między Narbonne a Carcassonne. Do tej pory w płomieniach stanęło około 8,5 kilometrów kwadratowych terenu. Do gaszenia pożaru wykorzystano również samoloty gaśnicze.

Ponieważ uszkodzone zostały również linie wysokiego napięcia, w sobotę w różnych miejscach we Francji, Hiszpanii, a nawet w Portugalii doszło do przerw w dostawie prądu. We Francji dotknęło to około 100 tys. gospodarstw domowych, podała firma sieciowa RTE. Do tej pory nie ma żadnych doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Włoska wioska całkowicie ewakuowana

Na Sardynii szaleje pożar lasu, który dotarł m.in do miejscowości Cuglieri. Ogień wciąż nie jest pod kontrolą. Jak podają lokalne media, w wyniku pożaru uszkodzone zostały budynki, a rolnicy stracili plony i zwierzęta, ale nie ma doniesień o rannych ludzi. Według Komisji Europejskiej do tej pory spłonęło około 4 tys. hektarów lasów. Z pożarami lasów walczą m.in. helikoptery gaśnicze oraz setki strażaków i wolontariuszy. Już około czterystu osób musiało opuścić ten teren dla własnego bezpieczeństwa. Mieszkańcy zostali ewakuowani w nocy z soboty na niedzielę. Konieczna była nawet ewakuacja całęj wioski Sennariolo.

Unia Europejska wysyła samoloty gaśnicze na Sardynię

Unia Europejska wysyła cztery samoloty na Sardynię, aby pomóc w walce z dużymi pożarami lasów w zachodniej części wyspy. Decyzja została podjęta po tym, jak w niedzielę Włochy zwróciły się o pomoc do innych krajów europejskich.

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio powiedział w niedzielę, że samoloty gaśnicze mogłyby pomóc. Francja wysłała już dwa samoloty. Według Komisji Europejskiej Grecja wysyła teraz również dwa samoloty.

Autor: 
tłum. Iryna Ivanova
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama