Powódź w centralnych Chinach zamienia ulice w rzeki

Reklama

czw., 07/22/2021 - 10:59 -- MagdalenaL

                                                  Zdjęcie: abcnews.go.com

 

Potwierdzono zgon przynajmniej 12 osób z powodu dotkliwej powodzi w stolicy chińskiej prowincji Henan. Wiele osób zostało uwięzionych w metrze i w szkołach, a potok porwał ze sobą również pojazdy.

Uwięzione na skutek intensywnych opadów pojazdy, Zhengzhou, prowincja Henan w Chinach

Pekin: Przynajmniej 12 osób zginęło w tragicznej powodzi, która miała miejsce w stolicy chińskiej prowincji Henan, Zhengzhou, we wtorek. Podnosząca się z każdą minutą woda uwięziła ludzi w metrze i w szkołach, a także porwała ze sobą pojazdy i zmusiła odciętych od świata pracowników do przeczekania nocy w ich miejscach pracy.

Obecnie osuszone miasto Zhengzhou zostało zalane opadem deszczu, który nawiedził stolicę prowincji we wtorek. Ulewa trwała od godziny 16 do 17, a przyniosła aż 20 centymetrów wody, jak tłumaczy oficjalna Agencja Informacyjna Xinhua, która zacytowała wiadomości przekazane przez biuro meteorologiczne w Henan.

Narastający potok deszczu przemienił ulice w rwące rzeki i zalał stacje metra, porywając ze sobą samochody. Nagrania opublikowane online przez świadków pokazują całe osiedla pod wodą sięgającą do pasa i pojazdy unoszące się w błotnistej masie.

Sławna świątynia Shaolin, znana z buddyjskich mnichów, którzy do perfekcji opanowali sztuki walki, leżąca w północnej części Zhengzhou została poważnie uszkodzona. Prowincja Henan jest stolicą wielu miejsc stanowiących dziedzictwo kulturowe, a także stanowi ważną podstawę dla rolnictwa oraz przemysłu.

Jak można się dowiedzieć z informacji podawanych przez Xinhua, potwierdzonych jest 12 zgonów, a 100.000 osób w wyniku powodzi zostało przewiezionych w bezpieczniejsze miejsca.

Odcięci od świata ludzie byli zmuszeni do spędzenia nocy w miejscach pracy lub do przeniesienia się i ulokowania w pokojach hotelowych.

56-letnia menadżerka restauracji, Wang Guirong, opowiada, że miała plan przespać tę noc na kanapie w jej restauracji, gdy została jej przekazana informacja o braku prądu w okolicy, w której znajdował się jej dom. Przedstawiciel największej chińskiej firmy dostarczającej energię elektryczną, State Grid Corporation of China (SGCC), tłumaczy, że stacja elektroenergetyczna znajdująca się w tym sąsiedztwie musiała zostać odcięta od prądu z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców z powodu silnych opadów.

Całe swoje życie mieszkam tu, w Zhengzhou, i nigdy jeszcze nie było dane mi zobaczyć tak potężnej ulewy, jakiej mogłam doświadczyć dzisiaj – tłumaczy pani Wang.

W Chinach takie powodzie są na miejscu dziennym podczas okresu letniego. Niemniej jednak, obecne czynniki takie jak rozwój miast i wzrost populacji mieszkańców, a także przekształcanie gruntów rolnych i podział ziemi na sprzedaż sprawiły, że skutki takich zdarzeń również stały się bardziej odczuwalne.

Autor: 
The Associated Press; tłum. Marta Gołaszewska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama