Ponowne naruszenie prawa UE w sprawie europejskiego nakazu aresztowania?

Reklama

pt., 03/05/2021 - 14:08 -- MagdalenaL

Wdrażanie przez Niemcy przepisów dotyczących europejskiego nakazu aresztowania po raz kolejny powodują problemy z Unią Europejską. Tym razem jednak nie chodzi o brak niezależności niemieckiej prokuratury.

Zdaniem Komisji Europejskiej niemieckie przepisy dotyczące europejskiego nakazu aresztowania (ENA) naruszają prawo unijne. Dlatego w czwartek brukselski urząd wszczął przeciwko Niemcom postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja podejmuje również działania przeciwko Cyprowi i Szwecji.

Europejski nakaz aresztowania ma uprościć przekazywanie osób poszukiwanych, na przykład w celu ścigania karnego lub wykonania kary pozbawienia wolności na terytorium UE. Od 2004 r. zastąpiła ona długotrwałe procedury ekstradycyjne.

Komisja UE zarzuca Niemcom, Cyprowi i Szwecji preferencyjne traktowanie własnych obywateli w porównaniu z innymi obywatelami UE luboferowanie możliwości odmowy wydania europejskiego nakazu aresztowania. Prawo UE nie przewiduje takiej możliwości.

Niemcy mają teraz dwa miesiące na odpowiedź na list z Brukseli i odniesienie się do zastrzeżeń. W przeciwnym razie Komisja Europejska, która monitoruje przestrzeganie prawa UE we wspólnocie państw, prawdopodobnie będzie kontynuować postępowanie. Efektem końcowym może być wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Europejski nakaz aresztowania już wcześniej wywoływał niezadowolenie wśród sędziów ETS. Ponieważ niemiecka prokuratura nie była wystarczająco niezależna od władzy wykonawczej, nie mogła wydawać ENA - orzekł ETS w 2019 r. Od tego czasu każdy ENA musi być podpisany przez sędziego. W styczniu Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy mającej na celu stworzenie całkowicie nowej regulacji.

Tłum. Monika Ciesek

Autor: 
dpa/pdi/LTO-Redaktion
Źródło: 

lto.de

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama